Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Bezpłatne konwenty szkoleniowo - warsztatowe - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 29 marca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Bezpłatne konwenty szkoleniowo - warsztatowe

4 listopada 2015

Za nami konwent regionalny, który odbył się w Poznaniu w dniach 28-29 października 2015, i był to już ostatni z cyklu organizowanych w ramach projektu Polska Akademia Dostępności: Wsparcie i Rozwój, przeznaczonych dla pracowników administracji samorządowej i jednostek im podległych.

W ramach zorganizowanych konwentów przeszkolonych zostało 117 osób, które pracują na co dzień w administracji samorządowej w województwach z całej Polski. Ponad 3 tyś kilometrów to średnia odległość jaką pokonali nasi eksperci dojeżdżając na szkolenia, gdzie w ciągu dwudniowych spotkań zrealizowano łącznie niemal 64 godzin szkoleń oraz warsztatów. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał specjalnie przygotowane materiały edukacyjne. Tak nabyta wiedza, umożliwi uczestnikom konwentów na świadome tworzenie cyfrowych treści, dostępnych dla wszystkich użytkowników internetu.

Uczestnicy szkoleń dokładnie zapoznali się z elementarną wiedzą z zakresu standardu WCAG 2.0 poznając wszystkie poszczególne kryteria oraz zasady. Eksperci zaprezentowali narzędzia oraz metody analizy dostępności serwisów internetowych. Na warsztatach szczegółowo omawiano prace redakcyjne stron www oraz sposoby monitorowania dostępności. Specjaliści przekazali także fachową wiedzę na temat tworzenia dostępnych dokumentów PDF.

Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem aktualnych serwisów uczestników szkolenia oraz w oparciu o graficzne wzorce stron www i CMS Polskiej Akademii Dostępności. Cieszyły się one wielkim zainteresowaniem wśród uczestników szkoleń, gdzie już podczas zajęć warsztatowych instalowano i prowadzono prace redakcyjne omawiane podczas zajęć.

Mój udział w konwencie związany był z wdrażaniem nowej witryny internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, w której pracuję. Będzie ona oparta o szablon w ramach projektu PAD. Zdobyta wiedza pomoże mi ocenić, w jakim stopniu poczynione już działania przyczynią się do ułatwienia dostępności treści osobom z niepełnosprawnością oraz na co należy zwrócić jeszcze uwagę. W przypadku biblioteki szczególnie ważna będzie umiejętność tworzenia artykułów, np. relacji z imprez kulturalnych oraz generowania plików PDF z dokumentami typu kalendarz wydarzeń na dany miesiąc. Dzięki udziałowi w konwencie będę mógł zwrócić uwagę na szczegóły (m.in. sposób formatowania dokumentów), do których w zwykłych dokumentach (np. przeznaczonych nie do publikacji, a jedynie do wydruku) nie przywiązuje się uwagi, gdyż nie odgrywają znaczącej roli, natomiast na stronie internetowej mają istotne znaczenie - mówi Marcin Galant, uczestnik szkolenia

Zrzut ekranu serwisu Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Udział w konwencie szkoleniowym był dla mnie ważnym doświadczeniem. Dzięki prezentacji sposobu użycia czytników ekranu spojrzałam na budowę serwisu internetowego z zupełnie innej perspektywy. Warto docenić także nacisk prowadzących na doświadczenia różnych grup użytkowniczek i użytkowników, w tym osób starszych. Z perspektywy redaktorki strony internetowej istotne było dla mnie poznanie najczęstszych błędów utrudniających osobom z niepełnosprawnościami oraz innym grupom narażonym na wykluczenie korzystanie z serwisów internetowych oraz dokumentów elektronicznych. W moim przekonaniu potrzeba więcej tego typu szkoleń - opinia Pani Magdaleny Prusinowskiej, uczestniczki szkolenia.

Polska Akademia Dostępności jest projektem realizowanym przez Fundację Widzialni, dofinansowanym ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach zadania publicznego: Działania na rzecz poprawy dostępności zasobów i serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Celem projektu jest podnoszenie świadomości i wiedzy twórców stron www, administratorów i redaktorów treści na temat dostępności do zasobów cyfrowych.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Prowadzący szkolenia - Przemysław Marcinkowski, Marcin Luboń oraz Sebastian Depta
Powiększ zdjęcie: Pokaz technologii asystujących
Powiększ zdjęcie: Przemysław Marcinkowski podczas szkolenia
Powiększ zdjęcie: Uczestnicy konwentu podczas zajęć z WCAG 2.0
Powiększ zdjęcie: Uczestnicy konwentu podczas szkolenia z tworzenia dostępnych dokumentów PDF
Powiększ zdjęcie: Uczestnicy szkolenia wraz z Sebastianem Deptą oraz Przemysławem Marcinkowskim
Powiększ zdjęcie: Uczestnicy szkolenia
Powiększ zdjęcie: Uczestniczka szkolenia oraz Marcin Luboń i Sebastian Depta podczas instalacji szablonu PAD CMS
Powiększ zdjęcie: Uczestnik szkolenia podczas prezentacji NVDA i prób nawigowania po stronach www
Powiększ zdjęcie: Marcin Luboń, Przemysław Marcinkowski oraz Sebastian Depta podczas warsztatów