Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

SPRUC - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Wtorek, 19 marca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Jesteś tutaj:

SPRUC

Logo SPRUC

Celem powołania do życia Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych (SPRUC) jest spowodowanie, by potrzeby powszechnej edukacji cyfrowej były uznawane za priorytet rozwoju kraju i społeczeństwa. Przekłada się to na konkretne działania podejmowane zarówno przez instytucje publiczne jak i sektor prywatny, przez placówki edukacyjne a także pracodawców. Wytworzy się powszechne zrozumienie oraz akceptacja dla wzmożenia wysiłków prowadzących do wysokiego zaawansowania wykorzystywania technologii cyfrowych.

Porozumienie jest nieformalnym zrzeszeniem instytucji, organizacji oraz firm, które identyfikują się z jego celami i działają na rzecz ich realizacji. Poszukuje ono synergii pomiędzy realizowanymi inicjatywami, inspiruje nowe przedsięwzięcia, zbiera informacje o dobrych praktykach, propaguje je w różnych środowiskach nawet odległych od zagadnień cyfryzacji.

Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce powinno dążyć do osiągnięcia trwałej zmiany społeczeństwa polskiego jako powszechnie i aktywnie wykorzystującego nowoczesne technologie informacyjne dla spełnienia indywidualnych aspiracji, wzmocnienia lokalnych społeczności i rozwoju kraju.

Będzie ona osiągana poprzez:

  • inspirowanie, promowanie oraz wspieranie aktywności prowadzących do podnoszenia wiedzy oraz rozwoju umiejętności skutecznego wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjnych;
  • tworzenie wspólnoty myślenia i działań w zakresie powszechnej edukacji cyfrowej;
  • budowanie akceptacji przemian cywilizacyjnych wynikających z rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Porozumienie ma formułę otwartą, można do niego przystąpić poprzez formularz dostępny na stronie SPRUC, zapoznając się wcześniej z Zasadami Działań Porozumienia.

Najlepiej istotę Szerokiego Porozumienia oddają słowa jej twórców:

Umiejętności cyfrowe są obecnie najczęściej wymienianym zjawiskiem, jakie pojawia się w debacie nad problemami cyfryzacji w naszym kraju. Są także ściśle związane z tworzeniem i wypełnianiem cyfrowych miejsc pracy. Mogą one być polską specjalizacją narodową. Dziś w naszym kraju lokują swoje centra rozwojowe takie światowe firmy jak Microsoft, Google, Motorola, Intel, Accenture, Siemens, HP czy IBM. Sukcesy polskich młodych programistów są szeroko znane w świecie. Tegoroczne targi CeBIT, których Polska była partnerem pokazała naszą ofertę w sektorze ICT a hasło „TalenIT People” wskazywało na nasz największy kapitał.

To samo się nie wytworzy, a nie wiadomo skąd pochodzące umiejętności małych dzieci do obsługi klawiatur, pilotów czy gier komputerowych nie powinny oznaczać, że kompetencje cyfrowe ma już każde dziecko. To jedynie początek, ale te dzieci mogą w przyszłości mieć świetny zawód i zapewnione miejsce pracy. O to powinniśmy zadbać dziś.

Umiejętności cyfrowe to Umiejętności dla Przyszłości. Takie hasło towarzyszy Szerokiemu Porozumieniu na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce.

Strona www Porozumienia.