Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Jasnopis - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 28 marca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Jasnopis

26 października 2015

Jasnopis to zupełnie nowe informatyczne narzędzie on-line, które potrafi zmierzyć zrozumiałość tekstu, wskazać jego trudniejsze fragmenty i zaproponować poprawki. Aplikacja udostępniona została w marcu 2015 roku przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej. Dostępna jest w dwóch wersjach podstawowej oraz zaawansowanej. Używanie programu w wersji podstawowej jest bezpłatne. Nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania ani wiedzy informatycznej czy lingwistycznej.

Według standardu WCAG 2.0 umieszczony tekst na stronie www powinien być zrozumiały dla osób z minimalnym wykształceniem. Przyjęto za taki poziom wykształcenie gimnazjalne. Oczywiście nie zawsze możemy spełnić ten warunek, jednak powinniśmy dążyć w miarę możliwości, do upraszczania treści.

Rozpoczęcie analizy widok okna z wklejonym tekstem przeznaczonym do analizy

Obsługa programu jest wyjątkowo prosta. Po wejściu na stronę wybieramy sposób analizy. Do wyboru, także w wersji bezpłatnej, mamy trzy metody wprowadzania tekstu. Badanie możemy przeprowadzić przy użyciu wklejonego tekstu, podania adresu URL, gdzie znajduję się nasz tekst oraz ścieżki dostępu do dokumentu znajdującego się na dysku komputera. Tu podany plik może być w jednym z obsługiwanych formatów przez Open Office. W zależności od sposobu wybranej analizy zmienia się nieco okno programu. Przy wyborze opcji Tekst, wklejamy kawałek tekstu w pole edycji i klikamy przycisk Analizuj.

widok statystyk w aplikacji jasnopis

Określone klasy trudności.

KlasaOpis etykietyOrientacyjnie wymagane wykształcenie odbiorcy
1 Tekst dziecinnie łatwy Klasy 1 - 3 szkoły podstawowej
2 Tekst bardzo łatwy Klasy 3 - 6 szkoły podstawowej
3 Tekst łatwy, zrozumiały dla przeciętnego Polaka Gimnazjum
4 Tekst nieco trudniejszy, zrozumiałyz dla osób z wykształceniem
średnim lub mających duże doświadczenie życiowe
Liceum
5 Tekst trudniejszy, zrozumiały dla ludzi wykształconych Studia licencjackie/inżynierskie
6 Tekst trudny w odbiorze dla przeciętnego Polaka Studia magisterskie
7 Tekst bardzo skomplikowany, fachowy, którego
zrozumienie może wymagać wiedzy specjalistycznej
Doktorat lub specjalizacja w dziedzinie,
której dotyczy tekst

W zależności od długości tekstu, wyniki wyświetlają się po kilku sekundach. Przy oknie wyników, po lewej, gdzie wyświetlany jest nasz analizowany tekst, podana jest klasa trudności. Jest to liczba całkowita z przedziału od 1 do 7. Poniżej w polu Wynik znajduję się analizowany tekst, w którym pewne zdania lub wyrazy są wyszczególnione. Jeśli akapit zapisany jest czerwonymi literami to oznacza, że jest wyraźnie trudniejszy od całego tekstu. Gdy jest oznaczony żółtymi literami, to oznacza, że jest nieco trudniejszy od reszty tekstu. Po najechaniu myszką na dowolny fragment akapitu wyświetli się obliczony przez aplikację indeks mglistości.

Widok analizy

Zdania składające się z ponad 20 wyrazów uznawane są przez aplikację za zbyt długie, co oznaczone jest szarym podświetleniem. Wyrazy podkreślone uznane są za trudne. Po najechaniu myszką w wyświetlonym „dymku” pojawi się komentarz „Spróbuj zamienić na łatwiejsze słowo”. Jasnopis korzysta z zewnętrznego systemu Słowosieć i może zaproponować wyrazy zdecydowanie łatwiejsze, pasujące w kontekst zdania. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż nie zawsze wynik może być trafny. Klikając na przycisk Statystyki podane są wyniki szczegółowe przeprowadzonej analizy.

Zaletą programu jest przejrzysty interface oraz wyjątkowa prosta i intuicyjna obsługa.
Aplikacja Jasnopis.pl


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Strona startowa programu Jasnopis