Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg” - I edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Wtorek, 22 września 2020

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg”

28 listopada 2014

Nazwa Projektu

Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg”

Strona www projektu

http://www.ikfon.defacto.org.pl/

Czas trwania projektu

2013-2015

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie „De Facto”, które  jest stowarzyszeniem zawiązanym dla ogółu społeczności osób niepełnosprawnych w celu realizacji zadań publicznych w zakresie aktywizacji społecznej, zawodowej i zatrudnienia osób niepełnosprawnych, oraz działań wspomagających osoby niepełnosprawne pod względem szkoleniowym, edukacyjnym, technicznym i informacyjnym.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opis projektu, w tym cele projektu

We wrześniu 2011 Stowarzyszenie „De Facto” zorganizowało pierwszy Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. Spotkania osób niewidomych z twórcami kultury, wspólne oglądanie filmów uświadomiło wszystkim istnienie barier, które uniemożliwiają wolny dostęp do sztuki filmowej. Zwłaszcza poza dużymi miastami. Celem Internetowego Klubu Filmowego Osób Niewidomych „Pociąg” jest usuwanie barier jakie w dostępie do filmów napotykają osoby niewidome z całej Polski.

Misją IKF ON „Pociąg” jest zmienienie tej sytuacji i ułatwienie dostępu do dzieł filmowych oraz umożliwienie edukacji kulturalnej na równi z innymi obywatelami Polski.

Filmy oferowane w programie IKF ON „Pociąg” zawierają audiodeskrypcje, które udostępniają treści wizualne osobom z dysfunkcją wzroku.

Uzasadnienie

Głównym celem działania IKF ON „Pociąg” jest umożliwienie poznania przez osoby niewidome dzieł sztuki filmowej, w wyniku zapewnienia wolnego samodzielnego dostępu do filmów z audiodeskrypcją.

Zarejestrowani członkowie IKF ON otrzymywać będą na adres swego miejsca zamieszkania, pocztą, na płytach DVD, filmy przetworzone na postać dostępną dla osób niewidomych.

Uczestnictwo w klubie jest bezpłatne i filmy też będą wysyłane bezpłatnie.

Filmy będą wysyłane średnio raz na miesiąc. Raz na miesiąc też, wraz z filmem, członkowie IKF ON otrzymywać będą wprowadzenie do filmu. Zawierające między innymi wyjaśnienie dlaczego właśnie ten tytuł znalazł się w programie Klubu. Uczestnicy IKF ON dowiedzą się także z wprowadzenia, na co szczególnie zwrócić uwagę oglądając film oraz w jaki sposób przygotować się do wymiany poglądów i wrażeń z obejrzanego filmu.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg” - logo