Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Warszawski Tydzień Kultury bez Barier - I edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Wtorek, 22 września 2020

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Warszawski Tydzień Kultury bez Barier

28 listopada 2014

Nazwa Projektu

Warszawski Tydzień Kultury bez Barier

Strona www projektu

http://www.wtkbb.pl/

Czas trwania projektu

Korzeniami WTKBB sięga zdarzeń, które dzieją się w Warszawie od 2008 roku, i które zostały zainicjowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomi, niesłyszący). To dla nich zaczęto tworzyć audiodeskrypcję (czyli opis spektaklu lub wystawy odsłuchiwany podczas uczestniczenia w danym wydarzeniu) i napisy dla niesłyszących - dodawane do każdego przedsięwzięcia opatrzonego logiem Poza Ciszą i Ciemnością.

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

Fundacja Kultury Bez Barier sprawia, że kultura staje się dostępna dla osób niewidomych i niesłyszących. Daje osobom z dysfunkcjami sensorycznymi możliwość systematycznego samodzielnego i kompetentnego odbioru sztuki. 

Opis projektu, w tym cele projektu

Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier to wydarzenie wyjątkowe. To pełna rozmachu impreza, podczas której w teatrach, na wystawach i warsztatach mogą spotykać się  wszyscy mieszkańcy Warszawy i goście; także ci, dla których kultura na co dzień jest trudno dostępna.
Każdy może przyjść, każdy jest zaproszony. Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier to wydarzenia, w których brać mogą udział wszyscy – pełnosprawni i niepełnosprawni.
Te wydarzenia są pełnowartościowe artystycznie, różnica jest tylko taka, że wszystkie są dostępne dla osób z niepełnosprawnością.
Niewidomy w teatrze czy na wystawie, głuchy na warsztatach muzycznych, wózkowicz na tańcach? Normalna sprawa. Podczas Tygodnia będą czerpać ze stołecznej kultury pełnymi garściami. Kultura jest bowiem dostępna dla każdego, jest obszarem wolnym od wykluczeń, stereotypów, kalek myślowych i lęków, których źródłem zwykle jest niewiedza.
WTKBB to krok dalej – możliwość wyboru spośród dostępnych wydarzeń artystycznych. To fantastyczne otwarcie kolejnego sezonu kulturalnego. 
Osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na: audiodeskrypcję i tyflografiki (niewidomi i niedowidzący), tłumaczenie na język migowy, napisy dla niesłyszących i pętlę indukcyjną (niesłyszący i niedosłyszący). Część miejsc jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich; w innych miejscach osoby z niepełnosprawnością ruchu mogą, jeśli tylko przyjmą taką pomoc, liczyć na wsparcie asystentów.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Warszawski Tydzień Kultury bez Barier - logo