Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Polska Cyfrowa Równych Szans - I edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Wtorek, 22 września 2020

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Polska Cyfrowa Równych Szans

28 listopada 2014

Nazwa Projektu

Polska Cyfrowa Równych Szans

Strona www projektu

https://latarnicy.pl

Czas trwania projektu

2011 -

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

PCRS to inicjatywa realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Na rzecz włączenia dorosłych w cyfrowy świat, działają lokalni animatorzy działań na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+ tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej, działający w swych lokalnych środowiskach. Projekt POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS, w ramach którego działają Latarnicy, jest finansowany ze środków publicznych – funduszy europejskich (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka) oraz budżetu państwa.

Opis projektu, w tym cele projektu

Celem Projektu Polska Cyfrowa Równych Szans jest wprowadzanie Polaków z pokolenia 50+ w świat komunikacji cyfrowej oraz usług i treści dostępnych w Internecie. Nadal ponad 9 mln dorosłych Polaków nie korzysta z Internetu mimo dostępu do komputera i sieci. PCRS istnieje po to, żeby to zmienić. Na rzecz włączenia dorosłych w cyfrowy świat działają wolontariusze, lokalni animatorzy działań na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+ tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej działający w swych lokalnych środowiskach. Początki programu sięgają 2011 roku. Od tego czasu w ramach PCRS niemal 3000 wolontariuszy przeszkoliło prawie 175 tys. seniorów z obsługi komputera i Internetu. Doświadczenia Polski Cyfrowej Równych Szans i tysięcy polskich Latarników pokazały, jak ważna jest debata i społeczne zaangażowanie w kwestię rozwoju kompetencji cyfrowych wszystkich Polaków. 

Uzasadnienie

W ramach PCRS powstała sieć ponad 2700 lokalnych animatorów inicjatyw na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+, nazwanych Latarnikami Polski Cyfrowej. Dwustu z nich, zwycięzców specjalnego konkursu, otrzymało na początku 2013 roku wsparcie grantem finansowym na realizację indywidualnych programów wprowadzania pokolenia 50+ w cyfrowy świat. Warunkiem udziału w konkursie było ukończenie kursu zorganizowanego w drugiej połowie 2012 roku. Program PCRS obejmował będzie także organizację konferencji, warsztatów, wizyt studyjnych oraz ogólnopolskiej kampanii promocyjnej.

Celem działań podejmowanych jest stworzenie społeczności Lataraników Polski Cyfrowej - Polek i Polaków zainteresowanych pomocą pokoleniu 50+ w zrobieniu pierwszego kroku w Internecie, w ich własnych środowiskach, poprzez zajęcia szkoleniowe, spotkania promujące korzystanie z Internetu oraz akcje uświadamiające.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: PCRS - logo