Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Akademia e-Seniora UPC - Dobre praktyki - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Wtorek, 16 kwietnia 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Akademia e-Seniora UPC

2 grudnia 2014

Akademia e-Seniora to autorski projekt UPC Polska w zakresie edukacji cyfrowej osób po 50-tym roku życia. Akademia rozpoczęła działalność w 2006 roku i na początku była realizowana w dziesięciu Pracowniach Internetowych UPC w dziewięciu miastach Polski. Program powstał w odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie Internetem wśród osób starszych - podczas pierwszej, pilotażowej edycji, wiosną 2006 roku, na jedno miejsce zgłaszało się 10 osób.

Jak, można przeczytać na stronie Akademii: Objęliśmy naszą akcją osoby 50+, ponieważ niemal 10 milionów Polaków po pięćdziesiątym roku życia nie korzysta z Internetu. Brak umiejętności posługiwania się komputerem i Internetem de facto powoduje wykluczenie społecznie tych osób. Zjawisko wykluczenia cyfrowego niesie ze sobą wiele konsekwencji zarówno z perspektywy jednostki, jak i całego społeczeństwa. Dlatego wszelkie działania zmierzające do poprawy tej sytuacji, zwłaszcza edukacja która utrwala i rozwija kompetencje, są szansą na zmianę jakości życia oraz aktywizację generacji 50+.

Celem programu Akademia e-Seniora UPC jest poprawa jakości życia osób 50+ poprzez rozwój umiejętności cyfrowych. Działania Akademii wpływają skutecznie na zmniejszanie poziomu wykluczenia cyfrowego w Polsce, przyczyniają się również do wyrównywania szans i zapewnienia możliwości aktywnego uczestnictwa w wirtualnym świecie dojrzałych Polaków.

Zainteresowanie starszych osób kursami Akademii e-Seniora przeczy stereotypowi, że Internet jest domeną wyłącznie młodych ludzi. Doświadczenie pokazuje, że nowe technologie są dla wszystkich. Bez względu na wiek.

Wieloletnia realizacja Akademii e-Seniora umożliwiła stworzenie efektywnej metody nauczania oraz pozyskanie partnerów lokalnych realizujących kursy. Do współpracy przy realizacji programu zaproszono biblioteki oraz Uniwersytety Trzeciego Wieku, które od 2011 roku organizują kursy na bazie metody nauczania Akademii e-Seniora.

Działania UPC i Akademii Rozwoju Filantropii mają na celu także systematyczne rozszerzanie dostępności kursów poprzez otwieranie się na nowych partnerów, którzy dysponują odpowiednim wyposażeniem komputerowym z dostępem do Internetu oraz poszukują sprawdzonych i efektywnych metod nauki Internetu i obsługi komputerów osób starszych.

Obecnie kursy Akademii e-Seniora prowadzone są przez 120 trenerów w niemal 100 instytucjach w 65 miastach w Polsce. Dotychczasowy bilans z realizacji programu Akademii e-Seniora UPC to kilka tysięcy osób w wieku 50+ przeszkolonych z zakresu obsługi komputera i Internetu.

Z badań przeprowadzanych wśród absolwentów Akademii e-Seniora wynika, że 74% ankietowanych nigdy wcześniej nie miała kontaktu z Internetem. Aż 81% absolwentów Akademii e-Seniora po zakończonym kursie ma możliwość korzystania z komputera z dostępem do Internetu, 41% komunikuje się z bliskimi za pośrednictwem sieci a 54% wyszukuje w Internecie informacje dotyczących zakupów, podróży i spędzania wolnego czasu. Na zajęcia uczęszczają najczęściej kobiety – to aż 74% absolwentów Akademii. Niemal wszyscy absolwenci Akademii e-Seniora (98%) chcą kontynuować przygodę z Internetem!

100% osób, które rozpoczęły naukę obsługi komputera i Internetu po 50-tym roku życia jest zdania, że jakość ich życia uległa znaczącej poprawie!

Strona www projektu Akademia e-Seniora


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Akademia e-seniora logo