Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Polska Cyfrowa Równych Szans - Dobre praktyki - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 28 marca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Polska Cyfrowa Równych Szans

2 grudnia 2014

Polska Cyfrowa Równych Szans to oddolna inicjatywa, której celem jest wprowadzanie w świat komunikacji cyfrowej oraz usług i treści dostępnych w Internecie - dorosłych Polaków z pokolenia 50+, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Na rzecz włączenia dorosłych w cyfrowy świat, działają lokalni animatorzy aktywności na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+ tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej, działający w swych lokalnych środowiskach.

Kampanię promującą upowszechnianie kompetencji cyfrowych pośród dorosłych Polek i Polaków pod nazwą Polska Cyfrowa Równych Szans Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” prowadzi już od czerwca 2010 r., kiedy to podczas 14 Konferencji "Miasta w Internecie" w Zakopanem powstał Memoriał Polska Cyfrowa Równych Szans. Problem wykluczenia cyfrowego i konieczności podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polek i Polaków został także dostrzeżony przez Ministerstwo Infrastruktury (obecnie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji), które realizując projekt systemowy pt. "Działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu", we wrześniu 2011 r., postanowiło wesprzeć edukację cyfrową pokolenia 50+. W tym celu ogłosiło konkurs na partnera projektu, którego zwycięzcą zostało Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”, proponując model działań wypracowany w ramach inicjatywy POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS. Projekt jest realizowany od początku listopada 2011 r. na mocy umowy między Ministerstwem Infrastruktury i SMWI.

Realizatorzy przyjęli jakże trafną metaforę latarni morskich i opiekujących się nimi latarników. Latarnia morska wskazuje drogę tym, którzy potrafią odczytywać wysyłane przez nią sygnały. Tak jak każdy żeglarz powinien korzystać z tych sygnałów, tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z Internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych. O Latarnikach można myśleć, jako o nowym zawodzie nowoczesnego animatora społecznego, z nowymi kompetencjami, ale dziedziczącego pozytywne elementy działań z przeszłości społecznej i historii lokalnej. Na koniec grudnia 2014 niemal trzy tysiące Latarników działa na obszarze całego kraju, realnie przyczyniając się do wzrostu wiedzy o Internecie i technologiach cyfrowych osób w jesieni wieku.

Strona www projektu Polska Cyfrowa Równych Szans


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo Polska Cyfrowa Równych Szans