Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Nowe publikacje z zakresu dostępności - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 6 lipca 2020

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Nowe publikacje z zakresu dostępności

19 maja 2016

Z radością oddajemy do Państwa dyspozycji dwie nowe publikacje Fundacji Widzialni pt. „Dostępne multimedia” oraz „Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG”. Oba podręczniki powstały we współpracy z firmą Orange Polska.

 Książki, które Państwu proponujemy to duża dawka wiedzy w przyjemnej formie. Najważniejsze zagadnienia i praktyczne rady ekspertów pomogą zrealizować cele na drodze do dostępności. Naszym zamierzeniem od chwili powstania Fundacji Widzialni była i jest dostępność. Staramy się kierować swoje działania tak samo do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, jak i do twórców serwisów WWW. Walka z wykluczeniem cyfrowym i społecznym nie byłaby możliwa w pojedynkę, dlatego od lat dokładamy wszelkich starań, by również Państwa zachęcić do wsparcia naszej inicjatywy. Każdego dnia staramy się służyć naszą wiedzą, doświadczeniem i wsparciem. W ramach tych działań pragniemy zaprosić Państwa do lektury dwóch nowych publikacji: „Dostępne multimedia” pod redakcją Moniki Szczygielskiej oraz „Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG” autorstwa Artura Marcinkowskiego.

Pobierz podręcznik Dostępne mulimedia

Pobierz publikację "Dostępne multimedia" plik w formacie PDF otworzy się w nowum oknie.

Podręcznik „Dostępne multimedia” powstał z myślą o redaktorach stron WWW. Przyda się także studentom, którzy myślą o specjalizacji z przekładu audiowizualnego oraz pracownikom urzędów. To ciekawa lektura dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu dostępności multimediów. Jak mówi autorka Monika Szczygielska:

Dostępne multimedia” to w uporządkowany sposób przekazane podstawy wiedzy z zakresu dostosowania materiałów audiowizualnych dla osób o specjalnych potrzebach. W publikacji poznajemy konkretnych użytkowników dostępnych multimediów. Ich historie przybliżają potrzeby osób z niepełnosprawnością sensoryczną oraz narzędzia z jakich korzystają.

W kolejnych rozdziałach znajdziemy zagadnienia związane z produkcją materiałów wideo dostępnych dla osób głuchych, słabosłyszących oraz niewidomych. Wartością dodaną jest zestawienie zasad i praktycznego spojrzenia ekspertów, badaczy oraz twórców tłumaczeń, napisów i audiodeskrypcji.

W aneksie znajdują się dokumenty źródłowe: rekomendacje KRRIT, OFCOM i Fundacji Kultury Bez Barier, dzięki czemu "Dostępne multimedia" stanowiące prawdziwe kompendium wiedzy.

Pobierz Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG - okładka

Pobierz publikację "Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG"plik w formacie PDF otworzy się w nowum oknie.

Drugi podręcznik pt. „Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG” to prezentacja całego procesu badawczego. Książkę rozpoczyna opis czynności przygotowawczych. Organizacja miejsca, zaproszenie użytkowników niepełnosprawnych, dobór narzędzi. Jak mówi autor Artur Marcinkowski:

Sporo miejsca poświęcamy specyfice pracy z niepełnosprawnymi użytkownikami. Dalsza część, której głównym konsultantem jest Przemysław Marcinkowski, to opis analizy eksperckiej z wykorzystaniem wszystkich punktów WCAG. Następnie prezentujemy narzędzia służące badaniu i różnego rodzaju analizom serwisów internetowych.

W zakończeniu znajdziemy prezentację „Mapy dostępności”, która została opracowana w ramach Grupy ds. dostępności zasobów Internetowych.

Powstanie obu publikacji wsparła firma Orange Polska, dzieląc się także swoimi praktycznymi doświadczeniami w pracach nad dostępnością. Patronat nad publikacjami objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Urząd Komunikacji Elektronicznej ponadto publikację „Dostępne multimedia” Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zapraszamy do lektury.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: "Dostępne mulimedia" oraz "Badanie stron www w oparciu o WCAG" - okłądki publikacji