Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

NVDA - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 29 marca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

NVDA

1 grudnia 2014

NVDA – Non Visual Desktop Access, jest darmowym i najmłodszym przedstawicielem czytników ekranowych. Jest także najczęściej używanym programem asystującym przez osoby niewidome. Działa pod systemem operacyjnym Microsoft Windows. Posiada wbudowaną syntezę mowy oraz współpracuje z niektórymi monitorami brajlowskimi.

Pozwala osobą niewidomym oraz słabowidzącym sprawnie korzystać z komputera. Jest bardzo prosty w obsłudze co umożliwia nawet mało zaawansowanym użytkownikom korzystać z programu. Mając dostęp do ekranu logowania, wspiera naszą pracę już przy starcie systemu. Dzięki temu osoby niewidome mogą korzystać bezpiecznie z komputera, tak jak zwykły użytkownik. Program współpracuje z większością aplikacji działających w MS Windows. Za każdym razem odczytuje nam wszystkie niezbędne informacje.

NVDA pozwala już po instalacji korzystać z darmowego syntezatora E-Speak. Pomimo swej niskiej jakości mamy możliwość skonfigurowania go pod swoje preferencje. W ustawieniach głosu możemy ustawić szybkość wymowy, wysokość, modulację itp. Swoją funkcjonalnością dorównuje konkurencji.

Widok polskiej oficjalnej strony programu NVDA

Niewidomy użytkownik technologii asystujących:

NVDA podoba mi się dlatego, bo pod wieloma względami np. poprzez podobną klawiszologię przypomina Jawsa. Używam NVDA w sytuacjach awaryjnych lub wtedy, gdy Jaws jest niedysponowany. Jednak bardzo sobie go cenię i z chęcią używam.

Osoby słabowidzące także mogą korzystać z NVDA, w sposób jak osoby niewidome. W ustawieniach możemy skonfigurować program by śledził myszkę. Dzięki dodatkowi Fokus Highlight, który poprzez obrysowanie kolorowymi blokami punktu uwagi i fokusa, powoduje, że osoby te mogą jeszcze sprawniej korzystać z jego możliwości. Poniżej przykład wizualizacji fokusa i punktu uwagi NVDA.

Wizualizacja punktu uwagi w programie NVDA

NVDA znakomicie radzi sobie z obsługą przeglądarek internetowych. Współpracuje z Google Chrome, Mozilla Firefox i Internet Explorer. Ta trójka przeglądarek jest wspierana i bardzo profesjonalnie obsługiwana przez NVDA. Podczas korzystania z internetu mamy do dyspozycji wiele skrótów jednoklawiszowych. Do dyspozycji jest niemal cała klawiatura, co pozwala na szybkie i sprawne nawigowanie po zasobach internetowych oraz ich odsłuchiwanie.

Jego największe zalety to:

  • aplikacja aktualizowana jest co kilka miesięcy, więc na bieżąco mamy najnowszą wersję, dodawane są także funkcje rozszerzające jego możliwości,

  • możliwość korzystania z NVDA z zewnętrznej przenośnej pamięci (np. USB), co pozwala użytkownikowi korzystać z niego na każdym komputerze, w domu czy w miejscu pracy,

  • w repozytorium wtyczek NVDA mamy możliwość rozszerzyć niektóre funkcje programu,

  • stabilność, która powoduje, że program nigdy nie "milknie", nawet przy wielu otwartych oknach

  • wsparcie większości aplikacji działających pod systemem MS Windows - pakiety biurowe, klienty poczty itp.

  • darmowa, niskiej jakości synteza mowy, obsługująca 43 języki, w tym polski. Mamy możliwość skorzystania z innych dostępnych na rynku (np. IVONA2, Vocalizer). Użytkownicy systemu MS Windows 8.1 mogą wykorzystać dostępny przez firmę Microsoft, darmowy syntezator mowy Paulina,

  • dzięki odpowiednim ustawieniom mogą z niego korzystać osoby słabowidzące (za pomocą myszki lub klawiatury).

Na polskiej oficjalnej stronie NVDA można pobrać bezpłatnie program i zapoznać się z podręcznikiem użytkownika, z którego dowiemy się o wszystkich funkcjach programu i skrótach klawiszowych. Uzyskamy informację odnośnie instalacji i wymagań systemowych.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: NVDA.jpg