Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Open Art – Sztuka Współczesna dla Wszystkich - II edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 29 marca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Open Art – Sztuka Współczesna dla Wszystkich

10 listopada 2015

Nazwa projektu

Open Art – Sztuka Współczesna dla Wszystkich

Strona www projektu

Open Art - Sztuka Wspolczesna dla Wszystkich

Czas trwania projektu

Bez ograniczeń czasowych

Charakterystyka podmiotu realizującego projek

Fundacja "Siódmy Zmysł" została założona w styczniu 2011 roku. Powstała z pasji osób zajmujących się audiodeskrypcją zarówno teoretycznie jaki praktycznie.  Kierując się angielskim przysłowiem „teoria rozwija praktykę, a praktyka teorię”, pragną by to, nad czym pracują naukowo miało bezpośrednie przełożenie na podnoszenie jakości życia osób z dysfunkcją wzroku, słuchu i odwrotnie, aby praktyczne wyzwania w tworzeniu audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących nie rozwijały się w oderwaniu od rzeczywistości.

Opis i cel projektu

Projekt „Sztuka współczesna dla wszystkich” ma na celu stworzenie innowacyjnego w skali światowej rozwiązania polegającego na opracowaniu multimedialnego przewodnika w formie aplikacji na urządzenia przenośne (smartfon i tablet) ułatwiającego dostęp do dzieł sztuki eksponowanych osobom z dysfunkcjami słuchu i wzroku oraz polepszającego doświadczenie odbioru sztuki dla osób pełnosprawnym z Polski i zza granicy. W ramach projektu zostanie wykonany prototyp multimedialnego przewodnika po dziełach sztuki współczesnej znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Przewodnik ten zostanie wykonany zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego (Universal Design), dzięki czemu będzie on dostępny dla wszystkich zwiedzających bez względu na niepełnosprawność czy (nie)znajomość języka. Przewodnik będzie dostępny w formie aplikacji na tablety i smartfony, a jego treść będzie dostępna w formie dźwiękowej, w postaci napisów w języku polskim i angielskim, w polskim języku migowym (PJM) oraz w postaci multimediów. Rozwiązanie zapewni automatyczną identyfikację eksponatów muzealnych oraz lokalizację zwiedzającego w muzeum. Opracowane rozwiązanie będzie mogło zostać wdrożone w innych muzeach i galeriach jako nowy produkt/usługa mająca na celu eliminację wykluczenia społecznego.

Realizacji projektu podjęło się konsorcjum składające się z następujących partnerów: Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Katedra  do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Ośrodek Przetwarzania Informacji, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Fundacja Siódmy Zmysł oraz Centrum Transferu Technologii EMAG sp. z o.o.

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Innowacje Społeczne I.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Open Art - Sztuka Współczsna dla Wszystkich