Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Opera Dostępna dla Wszystkich - II edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 29 marca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Opera Dostępna dla Wszystkich

12 listopada 2015

Nazwa projektu

Opera Dostępna da Wszystkich

Strona www projektu

Opers Dostępna dla Wszytskich

Czas trwania projektu

Kalendarz wydarzeń:

  • 24.10.2015 r. (sobota)
    1. godz. 14:00 warsztaty edukacyjno-filozoficzne "Strategie uwodzenia"
    2. godz. 15:30 dotykowo-słuchowe poznawanie Opery
    3. godz. 19:00 opera „Carmen” G. Bizeta z audiodeskrypcją
  • 25.10.2015 r. (niedziela)
    1. godz. 14:00 warsztaty edukacyjno-filozoficzne "Strategie uwodzenia"
    2. godz. 15:30 dotykowo-słuchowe poznawanie Opery
    3. godz. 18:00 opera „Carmen” G. Bizeta z audiodeskrypcją
  • 28.10.2015 r. (środa)
    1. godz. 9:00 dotykowo-słuchowe poznawanie Opery
    2. godz. 10:00 bajka muzyczna „Adonis ma gościa” F. Apke z audiodeskrypcją
    3. godz. 11:30 warsztaty edukacyjne [[Ptaszki w klatce]]
  • 29.10.2015 r. (czwartek)
    1. godz. 9:00 dotykowo-słuchowe poznawanie Opery
    2. godz. 10:00 bajka muzyczna „Adonis ma gościa” F. Apke z audiodeskrypcją
    3. godz. 11:30 warsztaty edukacyjne [[Ptaszki w klatce]]
  • 8.11.2015 r. (niedziela)
    1. godz. 14:00 warsztaty edukacyjno-filozoficzne "Strategie uwodzenia"
    2. godz. 15:30 dotykowo-słuchowe poznawanie Opery
    3. godz. 18:00 opera „Carmen” G. Bizeta z audiodeskrypcją
  • 12.11.2015 r. (czwartek)
    1. godz. 9:00 dotykowo-słuchowe poznawanie Opery
    2. godz. 10:00 bajka muzyczna „Adonis ma gościa” F. Apke z audiodeskrypcją
    3. godz. 11:30 warsztaty edukacyjne [[Ptaszki w klatce]]
  • 13.11.2015 r. (piątek)
    1. godz. 9:00 dotykowo-słuchowe poznawanie Opery
    2. godz. 10:00 bajka muzyczna „Adonis ma gościa” F. Apke z audiodeskrypcją
    3. godz. 11:30 warsztaty edukacyjne [[Ptaszki w klatce]]

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

Fundacja Audiodeskrypcja

Fundacja Audiodeskrypcja jest organizacją pozarządową, która stawia sobie za cel
udostępnianie kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym. Swoimi działaniami
obejmuje teren całej Polski. Fundację Audiodeskrypcja tworzą osoby niewidome oraz
zaprzyjaźnione z nimi osoby pełnosprawne, dostrzegające potrzebę pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym. Ideą, która nam przyświeca jest pokazanie, iż nie jesteśmy bezradni w otaczającym nas świecie. Możemy, wykorzystując tkwiący w nas potencjał i korzystając z dostępnych technik i technologii w pełni uczestniczyć
w życiu zawodowym i kulturalnym. Upowszechniamy wiedzę na temat możliwości i potrzeb
osób niewidomych, gdyż wciąż jeszcze wiele w tym zakresie jest uprzedzeń społecznych i fałszywych wyobrażeń. Staramy się przenosić na polski grunt doświadczenia z innych krajów
rozwiniętych, jak również wdrażamy własne inicjatywy i realizujemy autorskie pomysły. Wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia realizujemy samodzielnie oraz we współpracy z osobami prywatnymi, instytucjami kulturalno-oświatowymi, władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi. Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

Fundacja Uniwersytet Terenowy

Fundacja Uniwersytet Terenowy organizuje i współorganizuje debaty publiczne na ważne
i trudne tematy społeczne, kulturalne i polityczne, prowadzone w przestrzeni miejskiej m.in . we współpracy z kwartalnikiem "Kronos" i Zakładem Filozofii Współczesnej i Społecznej Uniwersytetu w Białymstoku. Pretekstem do dyskusji są teksty literackie i filozoficzne m.in. "Shakespeare - filozofia -polityka", "Wojna i wrogość. Carl Schmitt o istocie polityczności" "Żydokomuna - debata wokół książki Pawła Śpiewaka", "Hodowanie troglodytów. O kondycji uniwersytetu". Latem 2012 r. Fundacja Uniwersytet Terenowy zorganizowała cykl otwartych, wakacyjnych spotkań w miejscu upamiętniającym w Białymstoku uchwalenie Konstytucji 3-go Maja, podczas których czytany i dyskutowany był esej Jean-Jacquesa Rousseau "Uwagi nad rządem Polski". Wszystkie spotkania odbywają się dzięki pracy społecznej członków Fundacji i współpracy z naukowcami i z wolontariuszami. Do tej pory odbyło się 16 takich spotkań.
W 2014 roku Joanna Dolecka, prezes Fundacji, prowadziła także Klub Książki w
Kawiarnio-Księgarni "Spółdzielnia" w Białymstoku. Działania te skierowane były do szerokiej rzeszy białostoczan: zarówno do osób dorosłych, potrzebujących organizacji czasu wolnego w sposób łączący edukację z rozrywką, jak i do dzieci i młodzieży.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, mieście łączącym Europę Zachodnią ze Wschodem, jest ośrodkiem artystycznym otwartym na mniejszości narodowe, grupy osób wykluczonych. Jako pierwsza opera w Polsce wystawiła spektakl z audiodeskrypcją dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Obecnie jest największą instytucją artystyczną na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejszym centrum życia kulturalnego w tej części Europy. Początki Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej sięgają 1954 roku, kiedy w Białymstoku została powołana Państwowa Orkiestra Symfoniczna. W jej bogatym i różnorodnym repertuarze znajdują się spektakle operowe, muzyczne, teatralne, a ponadto koncerty symfoniczne i – w ramach sceny impresaryjnej - koncerty muzyki jazzowej, rockowej czy alternatywnej. Swoją siedzibę mają tu: Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz zespoły kameralne. Instytucja prowadzi różnorodną działalność teatralną i muzyczną, dysponując własnym studio nagrań oraz warunkami do realizacji radiowo-telewizyjnych. Obiekt tworzy także atrakcyjną przestrzeń konferencyjną i wystawienniczą. Dzięki nowoczesnej architekturze i świetnym rozwiązaniom technologicznym OiFP-ECS gwarantuje wysoką jakość wszystkich projektów, przedsięwzięć i produkcji. Znajdują one dla siebie miejsce w komfortowych przestrzeniach Dużej Sceny, Sceny Kameralnej, Amfiteatru i Foyer. Dzięki Fundacji Audiodeskrypcja do OPiFPECS udało się także wdrożyć sprzęt umożliwiający udostępnianie spektakli z audiodeskrypcją dla publiczności z problemami widzenia.

Opis i cel projektu

Celem projektu jest kompleksowe udostępnienie opery do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i ich integracja społeczna w obszarze kultury. Projekt realizowany w ramach programu Kultura Dostępna.
Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach działań projektowych została stworzona audiodeskrypcja do opery „Carmen” G. Bizeta oraz bajki muzycznej „Adonis ma gościa” F. Apke. Do potrzeb osób z problemami wzroku zaadaptowano materiały towarzyszące wystawianym dziełom w Europejskim Centrum Sztuki. Ważną częścią projektu są warsztaty edukacyjne "Ptaszki w klatce" oraz edukacyjno-filozoficzne "Strategie uwodzenia" przybliżające w przyjazny sposób sens, znaczenie i wartości, które zostały ukazane w dziełach. Dzięki pracownikom OiFP osoby z problemami wzroku zapoznają się z m.in. budową sceny operowej i pojawiającej się na niej scenografii podczas dotykowo-słuchowego poznawania #Opery.
Projekt "Opera Dostępna" przyczynia się do zniwelowania barier w dostępie do #opery w wymiarze społeczno -mentalnym, ekonomicznym, i kompetencyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niewidomych, które mają utrudniony dostęp do #opery i prezentowanych w niej dóbr kultury.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo projektu Opera Dostępna dla Wszystkich