Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Tyflopodcast - II edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 20 kwietnia 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Tyflopodcast

12 listopada 2015

Nazwa projektu

Tyflopodcast

Strona www projektu

Tyflopodcast.pl

Czas trwania projektu

Bez ograniczeń czasowych

Charakterystyka podmiotu realizującego projek

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego jest organizacją pożytku publicznego działającą od 2003 r., z siedzibą w Krakowie i filią w Warszawie. Misją fundacji jest zapewnienie równych praw i podmiotowości osobom niepełnosprawnym w Polsce. Dąży do tego, aby ich życie było samodzielne i niezależne od zewnętrznej pomocy. Zapewnia wsparcie, w szczególności osobom niewidomym i słabowidzącym, w postaci kursów, szkoleń, porad prawnych i spotkań indywidualnych.
Fundacja dba o poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce w każdej dziedzinie życia. Monitoruje stanowione prawo pod kątem niedyskryminacji osób niepełnosprawnych. Czynnie uczestniczy w pracach sejmowych Komisji dotyczących projektów ustaw obejmujących swym zasięgiem osoby niepełnosprawne. Zgłasza własne propozycję zmian i służy eksperckimi opiniami.

Działa w obszarze zwiększania dostępności uczelni wyższych. Co roku organizuje konferencję „Pełno(s)prawny student”, na którą przybywają goście z całej Polski i zagranicy. Oferuje szkolenia dla uczelni wyższych, restauracji i hoteli, w których przekazuje wiedzę na temat profesjonalnej obsługi i podejścia do niepełnosprawnego klienta. Wydaje czasopismo „Tyfloświat”, nagrywa audycje internetowe i prowadzi portal o tematyce dostępnych technologii ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym wzrokowo.

Wspiera samorządy wszystkich szczebli w realizacji zadań związanych z osobami niepełnosprawnymi. W ramach projektu „Samorząd Równych Szans” organizuje ogólnopolski konkurs nanajlepsze inwestycje i przedsięwzięcia
przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Prowadzi kursy służące podwyższeniu kwalifikacji i kompetencji osób niepełnosprawnych.
Uczy obsługi komputera, języków obcych (angielski, niemiecki), kreowania własnego
wizerunku, samoobrony oraz podstaw księgowości i prowadzenia własnej firmy. Opracowuje programy aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Zajmuje się promowaniem idei dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych.

Opis i cel projektu

Idea Tyflopodcastu zrodziła się w mojej głowie, gdy przeglądając zagraniczne strony internetowe natrafiłem na ciekawą witrynę www.blindcooltech.com. Na łamach tej strony, niewidomi dzielili się spostrzeżeniami, refleksjami na temat używanego sprzętu, oprogramowania, zamieszczali tam także poradniki dla początkujących i zaawansowanych użytkowników komputerów. Wszystkie publikacje przybierały formę podcastów, czyli słowno/dźwiękowych prezentacji, publikowanych na stronie www. Kilka dni zajęło mi przesłuchanie niewielkiej części dorobku koleżeństwa zza oceanu. Później przyszła myśl: ?A może by coś takiego zrobić na naszym, rodzimym podwórku??.

Od pomysłu do realizacji upłynęło kilka dni i powstał Tyflopodcast, czyli pierwszy polski podcast dla niewidomych, dostępny pod adresem www.tyflopodcast.net. Początkowo, zastanawiałem się, jak przyjmie się wśród osób niewidomych idea Podcastingu, w końcu nie miałem w tamtym momencie nawet zbyt wielkiej wiedzy na temat dostępności programów, które umożliwią komfortowe odsłuchiwanie tego typu audycji.Okazało się, że już po kilku dniach od momentu publikacji pierwszych odcinków pojawił się pozytywny oddźwięk ze strony niewidomych użytkowników komputerów, co więcej, zgłosili się pierwsi autorzy. Z dnia na dzień poszerzaliśmy tematykę audycji, nadal utrzymując się w kręgu tyfloinformatycznym. Po ponad roku takiej działalności, przyszedł czas na wielkie zmiany.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo serwisu Tyflopodcast