Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Warszawski Tydzień Kultury bez Barier - Tydzień Kultury bez Barier - II edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 29 marca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Warszawski Tydzień Kultury bez Barier - Tydzień Kultury bez Barier

12 listopada 2015

Nazwa projektu

Warszawski Tydzień Kultury bez Barier – Tydzień Kultury bez Barier

Strona www projektu

Tydzień Kultury bez Barier

Czas trwania projektu

  • 24.09-4.10.2015 i weekend 9.10-11.10.2015 - III Warszawski Tydzień Kultury bez Barier
  • 25.09-3.10 - Dni Bez Barier

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

Fundacja Kultury bez Barier korzeniami sięga projektu „Poza Ciszą i Ciemnością”, prowadzonego od 2008 roku przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Zainaugurowany z potrzeby serca, jako sposób na realizację marzeń o pełnym włączeniu osób wykluczonych, w tym głównie niepełnosprawnych w rytm życia kulturalnego i społecznego, projekt udowodnił, że działania takie mają sens, a niezbędne jest nie tylko ich kontynuowanie, ale i stałe rozszerzanie oferty – potrzeby są bowiem bardzo duże. Prezes Stanisław Kowalski podjął więc decyzję o nadaniu projektowi znacznie pojemniejszej formuły, czyli o przekształceniu go w nową, odrębną Fundację Kultury bez Barier.

Podejmowane w ramach Fundacji działania mają prowadzić do tworzenia warunków gwarantujących osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu komfort w czasie wizyty w kinie, teatrze, muzeum i galerii; warunków dających możliwość samodzielnego i kompetentnego odbioru sztuki. Systematyczne i powszechne udostępnianie tekstów kultury ma być także, kierowanym do wszystkich, zaproszeniem do dialogu o potrzebie i możliwościach budowania społeczeństwa otwartego, świadomego, wolnego od stereotypów i uprzedzeń.

Opis i cel projektu

Nie pozwólmy, żeby doświadczenie uczestnictwa w kulturze było jednorazowe i tylko dla wybranych. Wykorzystajmy trzeci Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier do zmiany na więcej. Więcej kultury. Na razie udało nam się pokonać przestrzeń – w organizowanym po raz trzeci Warszawskim Tygodniu Kultury Bez Barier bierze udział pięćdziesiąt instytucji nie tylko z Warszawy, ale i z innych miast Polski. Muzea, teatry, domy kultury i inne organizacje przygotowują specjalne wydarzenia lub dostosowują swój aktualny repertuar do potrzeb osób mających ograniczony dostęp do kultury. Teraz chcemy razem pokonać czas i sprawić, aby organizowany raz do roku tydzień zamienił się w codzienność. Mamy gotowe narzędzia i wiemy jak to robić: audiodeskrypcja i tyflografika dla osób niewidomych i niedowidzących; tłumaczenia na język migowy, napisy i pętla indukcyjna dla osób niesłyszących i niedosłyszących; ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Warszawski Tydzień Kultury bez Barier logo projektu