Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

AChecker - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Niedziela, 8 grudnia 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

AChecker

19 czerwca 2015

Accessibility Checker to kolejne narzędzie on-line do badania dostępności stron www zgodnie  ze standardem WCAG. Posiada możliwość ustawień analizy zgodności z kilkoma dokumentami, m.in. WCAG 1.0, WCAG 2.0 czy standardami dostępności stron www BITV (Niemcy) czy Stanca Act (Włochy). Użytkownik w opcjach może także ustawić, w zależności od preferencji, sposób prezentacji wyników analizy.

Widok ACheckera z opcjami możliwych analiz

Aby rozpocząć badanie należy w polu edycyjnym wkleić adres strony, którą zamierzamy przebadać. W opcjach należy także wybrać odpowiedni dokument, z jakim ma zostać przeprowadzona analiza zgodności. W ustawieniach tych mamy także możliwość wyboru prezentacji wyników - czy mają to być wyszczególnione błędy z poszczególnych kryteriów, czy wskazanie problemu w kodzie źródłowym. Po kliknięciu na przycisk „Check it” rozpoczniemy badanie.

Widok okna z dokładnym opisem poszczególnych kryterium sukcesu

W obu widokach, po kliknięciu na dany element, wyświetli się dodatkowe okno z objaśnieniem danego kryterium sukcesu (wszystkie dokumenty udostępnione w opcjach). Podane są rekomendacje, co zrobić by dany błąd naprawić. Jest także dokładne wskazanie umiejscowienia go w kodzie.

Podgląd kodu źródłowego badanej strony

Zaletą narzędzia jest prosty i przejrzysty interface oraz udostępnione wyjaśnienia, wspomagające proces wdrażania nad poprawą dostępności serwisu www. Dodatkową zaletą jest także możliwość zbadania jej jako plik html, podczas projektowania lub analizę niewielkiej części kodu źródłowego. Wadą, jak w większości przypadków, jest bariera językowa i nazewnictwo techniczne, jednak dla programistów nie ma to wielkiego znaczenia.

Uwaga: Żaden automatyczny walidator nie zastąpi prac audytorskich związanych z poprawą dostępności serwisu www. Nie jest w stanie wykryć wszystkich nieścisłości na stronach. Jest to jedynie narzędzie wspomagające.

Strona narzędzia AChecker


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo narzędzia AChecker