Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Android - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Niedziela, 8 grudnia 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Android

13 lipca 2016

Smartfony z systemem Android, to jedne z najczęściej wybieranych i spotykanych telefonów na świecie. Z uwagi na ich możliwości rozszerzania funkcjonalności w sklepie Google Play o ciekawe i funkcjonalne aplikacje, każdy użytkownik może wybrać coś dla siebie. Szeroka oferta modeli pozwala każdemu dobrać telefon do swoich potrzeb, uwzględniając także te szczególne.

Należy pamiętać, iż każdy producent ma możliwość modyfikować system.. Wynikiem tego mogą być różnice w wyglądzie, nawet pomiędzy poszczególnymi modelami tego samego producenta. Zanim uznamy, że dany model spełnia nasze oczekiwania - zapoznajmy się wstępnie z jego menu i możliwością obsługi aplikacji, z których będziemy najczęściej korzystać.

Aby spersonalizować smartfona do swoich potrzeb musimy odszukać zakładkę Dostępność. Możemy znaleźć ją w menu głównym, na ekranie głównym naszego smartfona lub w Panelu Powiadomień. Menu główne może być podzielone na kategorię lub wyświetlać się jako lista poszczególnych opcji. Zakładka powinna znajdować się na liście, bądź w katalogu Ogólne.

TalkBack

Jedną z istotnych funkcji, dedykowanych dla osób niewidomych i słabowidzących, którą można wykorzystać do obsługi smartfona to aplikacja TalkBack. Po uruchomieniu aplikacji - powinna, domyślnie, działać z polskim głosem dostarczonym przez Google Android. Bardziej wymagającym użytkownikom niektórzy producenci, oferują opcjonalnie do pobrania, głos wysokiej jakości. Samą aplikację możemy spersonalizować w Ustawieniach poprzez menu TalkBack lub poprzez menu kontekstowe - dostępne z poziomu gestów programu. Przeciągając palcem od górnej środkowej części ekranu w dół, a następnie w prawo uruchomimy menu. Kładąc palec i przeciągając go w prawy górny róg ekranu, program odczyta nam informację o ustawieniach TalkBack. Dzięki zakładce ustawimy sposób działania aplikacji. Także w tym miejscu jest zamieszczony samouczek gestów, który pozwala na zapoznanie się niemal ze wszystkimi dostępnymi skrótami jakie można wykorzystać podczas obsługi telefonu. Uruchamiając to samo menu i przeciągając palec w dolny, prawy róg ekranu, mamy możliwość spersonalizowania syntezy mowy - ustawień rodzaju głosu oraz szybkości odczytu informacji. Uruchamiając to samo menu kontekstowe, poprzez centralne menu nawigacji, mamy możliwość określenia sposobu nawigacji oraz odczytu treści m.in. ze stron internetowych.

Pinch to zoom

Uruchamiając w zakładce Dostępność opcję Gesty powiększenia uruchamiamy mechanizm pozwalający na powiększenie, tego co znajduję się na ekranie smartfona. Gdy opcja jest włączona wystarczy stuknąć palcem w ekran - trzykrotnie szybko. Aby dostosować powiększenie do swoich potrzeb musimy wykorzystać tzw. gest “szczypanki”. Połóż dwa palce złączone razem na ekranie. Rozsuwając je, oddalanie od siebie, spowodujesz powiększenie obrazu. Gdy przybliżysz je z powrotem, skutkować to będzie zmniejszeniem ekranu. Powiększony obraz to zaledwie niewielka część całości. Możemy ją teraz przesunąć by odczytać pozostałe elementy. Aby to zrobić, musisz położyć na ekranie lekko rozstawione dwa palce. W kierunku, w którym będziesz przesuwać palcami, podążać będzie powiększenie ekranu. Ponowne trzykrotne stuknięcie palcem spowoduję wyłączenie funkcji Powiększenia.

Kontrast

Także w systemie Androidjest mechanizm pozwalający na odwrócenie kontrastu. Pozwala to osobom słabowidzącym na sprawne korzystanie ze smartfonów. Aby go uruchomić musimy w zakładce Dostępność włączyć opcję Kolory w negatywie.

Dodatkowe usprawnienia

Wykorzystując dodatkowe funkcje smartfona osoby niedowidzące mogą dostosować go do swoich potrzeb. Zakładka Dostępność daje nam także możliwość ustawienia Rozmiaru tekstu. Dodatkowo niektóre modele smartfonów umożliwiają w ustawieniach Wiadomości, poprzez opcję Style, zmienić Rozmiar tekstu jak i również kolory podświetlanych dymków i tła. Te ustawienia są niezależne od poprzednich i będą odnosiły się jedynie do wiadomości SMS

Dla osób niesłyszących

Także osoby niesłyszące mają możliwość spersonalizowania smartfona do własnych potrzeb. W zakładce Dostępność jest kilka opcji związanych z dostosowaniem dźwięków. Możemy je całkowicie wyłączyć, ustawić ich balans bądź przestawić na odbiór mono. W zakładce Dźwięki mamy dodatkowe możliwości takie jak np.: ustawienia własnego stylu Wibracji. Jest także funkcja lampy, która z Flesh’a lampy błyskowej aparatu czyni Sygnalizator do powiadamiania o komunikatach. Dzięki aplikacjom w Google Play dodatkowo można te funkcje rozbudować bądź dodać w modelach nie posiadających takich możliwości.

Łatwy dostęp dla osób z problemami ruchowymi kończyn górnych

System Android umożliwia także na sprawniejsze korzystanie osobom posiadającym problemy z poruszaniem kończyn górnych. W zakładce Dostępność jest opcja Asystent menu. To nic innego jak uproszczone menu, grupujące najważniejsze funkcje w jednym miejscu. Dodatkowo jest możliwość ustawienia okienka Menu w dowolnym miejscu na ekranie. Niektóre modele posiadają także możliwość uruchomienia w Stylach wyglądu menu w formie kafelków, takie jak oferuje system Windows i Windows Phone. Dzięki temu łatwiej jest nawigować po poszczególnych aplikacjach na ekranie.

Zamiana mowy na tekst

Android posiada także wyjątkowo przydatną funkcję jaką jest zamiana Mowy na tekst. Dzięki tej funkcji możemy dyktować treści wiadomości lub e-maili. Usługę wykorzystać możemy wszędzie tam, gdzie uruchamia się klawiatura. Przy domyślnych ustawieniach klawiatury, ikona mikrofonu wyświetla się w lewym dolnym rogu. Jej wciśnięcie uruchomi mechanizm. Teraz wystarczy mówić do naszego smartfona. W każdej chwili możemy zatrzymać dyktowanie i przejść do edycji tekstu, by poprawić ewentualne błędy. Po naniesieniu poprawek, możemy wrócić do dyktowania. Jedynym minusem aplikacji jest konieczność wykorzystywania transferu danych w sieci komórkowej.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w telefonach Android (Polski Język Migowy, napisy)


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Ludek systemu Android