Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Dostępne dokumenty PDF - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 18 kwietnia 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Dostępne dokumenty PDF

23 lutego 2016

Pliki PDF (Portable Dokument Format) to wyjątkowy rodzaj dokumentów. Ich struktura oparta jest na znacznikach, co śmiało pozwala na twierdzenie, iż swą budową przypominają strony internetowe.

To rozwiązanie - formy i funkcjonalności - sprawia, iż są niezwykle wygodnym, ergonomicznym i wydajnym nośnikiem informacji, z których skorzystać mogą niemal wszyscy użytkownicy systemów operacyjnych. Niestety nagminnie zdarza się, iż zapomina się o udostępnianiu w prawidłowej formie tego, typu dokumentów, zapominając o osobach ze specjalnymi potrzebami.

Dokumenty w wersji elektronicznej oferują ogromne możliwości w zakresie dystrybucji informacji. Niestety dość powszechnie publikowane materiały posiadają postać, która utrudnia lub uniemożliwia zapoznanie się z ich zawartością przez osoby korzystające z wielu technologii asystujących. Wpływ na dostępność ma niewłaściwa struktura dokumentu, układ oraz błędne formatowanie treści. – mówi Marcin Luboń, Ekspert ds. Dostępności Fundacji Widzialni.

W celu utworzenia nieskomplikowanego dostępnego dokumentu niezbędnym pozostaje jakikolwiek edytor tekstu np. Microsoft Word czy OpenOffice Writer. Konieczne jest także posiadanie aplikacji Adobe Acrobat PRO. Mówiąc „nieskomplikowanego” mamy na myśli przede wszystkim dokumenty tworzone przez administracje publiczne (np. sprawozdania z posiedzeń, komunikaty, obwieszczenia). W przypadku tworzenia bardziej złożonych dokumentów, również przeznaczonych do druku tradycyjnego, zawierających wiele elementów graficznych (np. raporty roczne, książki), najlepszym narzędziem jest Adobe InDesign.

Marcin Luboń podczas omawiania poszczególnych etapów tworzenia dokumentów PDF

Tworzenie dokumentów PDF poprzez MS Word i Adobe Acrobat Pro wymaga stosowania zaimplementowanych narzędzi w tych aplikacjach. Podczas szkoleń eksperci Fundacji Widzialni zwracają uwagę na istotne kwestie - podejścia do procesu tworzenia – prezentując sposób wykorzystania m.in. elementów styli nagłówków, wprowadzania list numerowanych, opisów alternatywnych zamieszczanych grafik, stosowania nagłówków tabel itp. Jak pokazują szkolenia jakie realizuje Fundacja Widzialni, uczestnicy warsztatów przekonują się, że ten proces nie jest zbyt skomplikowany.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Marcin Luboń - ekspert ds. dostępności podczas szkolenia z "Tworzenia dostępnych dokumetów PDF"