Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

E - podręcznik dostępny dla wszystkich - Publikacje - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 23 maja 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

E - podręcznik dostępny dla wszystkich

8 czerwca 2015

Możliwości jakie daje nam dzisiejsza technika zmusza do podjęcia zmian i wprowadzania nowych metod i form kształcenia. Pozwala to na zwiększenie skuteczności i  atrakcyjności procesu edukacji. Nowoczesne szkolnictwo już coraz  częściej jest wykorzystywane do kształcenia młodych osób o specjalnych potrzebach, wykorzystując do tego  celu m.in. platformy e-learningowe czy udostępniając specjalnie przygotowane materiały.

W publikacji zwrócono uwagę na otaczającą nas zewsząd technologię, która umożliwia niemal wszystkim korzystać z jej dobrodziejstw. Podkreślono także jak ważną rolę odgrywa w naszym codziennym życiu informacja i jej łatwość pozyskiwania. Będąc społeczeństwem informacyjnym, wykorzystujemy najnowsze rozwiązania technologiczne, kształtując swoją przyszłość. Zapewniając już teraz odpowiedne standardy tworzenia informacji i jej odpowiedniego rozpowszechniania, mamy istotny wpływ, przede wszystkim na edukację młodego pokolenia.

Mając na uwadze powyższe stwierdzenia, w poradniku przedstawiono m.in. zagadnienia związane z dostępnością stron internetowych oraz materiałów elektronicznych dla:

  • osób niewidomych i słabowidzących,
  • osób z dysfunkcją słuchu,
  • osób niepełnosprawnych ruchowo.

Publikacja to poradnik skierowany przedewszystkim do osób zajmujących się tworzeniem materiałów edukacyjnych. Zawarte w publikacji ateriały opisują jak od podstaw, zachowując zasady standardu WCAG, stworzyć dostępny dokument w wersji elektronicznej. W rozumieniu dostępny czyli skierowany dla jak najszerszej grupy odbiorców, także osób z niepełnosprawnościami. Autorzy na konkretnych przykładach opisują możliwe techniki tworzenia opisów alternatywnych obrazów, wszelkiego typu wykresów, tworzenie audiodeskrypcji itp. Bardzo ważnym działem są także opisy technologii asystujących wykorzystywane w życiu codziennym przez osoby z niepełnosprawnościami.

Publikacja została wydana przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego w ramach Projektu „Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni”, finansowanego przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pobierz publikację w PDF.

 

 


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: E-Podręcznik dostępny dla wszystkich