Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Face Controller - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Face Controller

10 czerwca 2015

Program Face Controller jest aplikacją umożliwiającą sterowanie komputera za pomocą gestów mimiki twarzy, niewielkimi ruchami głowy oraz za pomocą komend głosowych. Umożliwia korzystanie z komputera osobom mającym trudności lub nie mogącym zupełnie skorzystać z myszki bądź klawiatury w tradycyjny sposób.
Użytkownik aplikacji może w pełni kontrolować ruchy kursora myszy za pomocą delikatnych ruchów głowy. Typowe kliknięcia oraz inne akcje wykonywane za pomocą myszki wykonywać przy pomocy zaimplementowanych gestów mimiki twarzy m.in. mrugnięcia powiek, otwarcie szeroko ust lub szeroki uśmiech, lub wypowiadając krótkie komendy głosowe. Jest także do dyspozycji funkcja wprowadzania tekstu za pomocą wirtualnej klawiatury bądź za pomocą aplikacji umożliwiającej rozpoznawanie mowy i przetwarzanie jej na tekst.

Widok klawiatury wirtualnej w programie Face Controller

Program jest bardzo elastyczny i umożliwia w bardzo szerokim zakresie dostosowanie jego działania do określonych potrzeb użytkownika. Dzięki takim rozwiązaniom może być wykorzystywany przez szeroką grupę osób. W swych funkcjonalnościach posiada zaprogramowane trzy tryby pracy. Tryb komputera pozwalający na nawigowanie po wszystkich zasobach i obsługę wszystkich zainstalowanych w nim programów, takich jak np. Skype, MS Microsoft Word czy wszelkiego typu przeglądarki internetowe. Tryb platformy z użyciem specjalnie przygotowanego ekranu kafelkowego, gdzie użytkownik ma jeszcze bardziej uproszczoną nawigację po systemie. Ostatnim trybem jest tzw., tryb gier, który zapewnić może użytkownikowi rozrywkę poprzez możliwość sterowania przy użyciu gestów np. samolotem czy samochodem.

Widok trybu platformy - kafelkowej wersji ekranu

Aby można było z niego korzystać wystarczy poprawnie podłączyć moduł kinect for Windows i odpowiednio skonfigurować aplikację. Proces ten nie jest zbyt skomplikowany i bardzo dokładnie opisany w instrukcji obsługi. Na dodatkowe wyróżnienie zasługuje fakt, iż jest to program zaprojektowany przez polskich programistów.

Więcej szczegółowych informacji uzyskać można na stronie Projektu Face Controller.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Face Controller - Rienbit