Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Firefox Accessibility Extension - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 20 czerwca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Firefox Accessibility Extension

29 września 2015

Firefox Accessibility Extension (FAE) to wyjątkowo rozbudowane narzędzie, dostępne jako wtyczka do przeglądarki internetowej Mozilla Firefox. Dzięki swym funkcjom jest wyjątkowo przydatnym narzędziem podczas prac nad poprawą dostępności serwisów internetowych.

Prezentacja kategorii oraz poszczgólnych opcji programu

Wtyczka po zainstalowaniu nie wymaga dodatkowej konfiguracji. Aby skorzystać z jej wbudowanych narzędzi, wystarczy wybrać jedną z wielu opcji dostępnych z poziomu paska zadań, umieszczonym pod paskiem adresu, bądź z poziomu menu przeglądarki, gdzie po instalacji utworzona będzie kategoria Accessibility. FAE posiada ogromną paletę narzędzi, które umożliwiają zbadanie naszej strony w serwisie pod kątem zgodności ze standardem WCAG 2.0. Większość jednak wbudowanych narzędzi, m.in. zakładka Tool, to linki. Wśród nich mamy takie narzędzia jak Wave, Synthia Says, aChecer czy walidator poprawności kodu HTML.

Prezentacja wyników, w osobnym oknie, zastosowanych nagłówków w serwisie

Dzięki swym funkcjom program w dość przystępny sposób pozwala na prezentację wyników prowadzonych analiz w serwisie. Uruchamiając badanie poszczególnego elementu, wynik prezentowany jest w oddzielnym oknie. Wtyczka analizuje elementy odpowiedzialne za strukturę, jak nagłówki, linki, tabele itp. Dzięki aplikacji, łatwo i szybko możemy sprawdzić czy są one zgodne z wytycznymi standardu WCAG.

Prezentacja wyników analizy, w osobnym oknie, znaczników lang zastosowanych na badanej stronie

Program pozwala także w łatwy sposób uzyskać szczegółowe informacje jakie są ukryte pod opisami alternatywnymi grafik zastosowanych w serwisie. Informacje, bądź same grafiki można ukryć pozostawiając jedynie samą treść na stronie. W podobny sposób możemy podejrzeć informacje dotyczące skryptów, znaczników ARIA oraz sprawdzenie czy łącza na stronie działają.

Analiza działających linków na stronie wykonane narzędziem WDG Link Valet

Wadą narzędzia jest interface w języku angielskim. Choć tak naprawdę dla wprawnego audytora lub webdevelopera nie będzie to żadna bariera.

Strona wtyczki Firefox Acccessibility Extension


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo wtyczki Firefox Accessibility Extension