Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Dostępność witryn internetowych instytucji publicznych - Publikacje - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 17 września 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Dostępność witryn internetowych instytucji publicznych

14 grudnia 2014

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich od momentu pojawienia się w Polsce problemu wykluczenia cyfrowego monitoruje kwestie związane z dostępnością stron www dla osób z niepełnosprawnością i podejmuje działania interwencyjne w przypadku, gdy leży to w jego kompetencji. Prezentujemy najnowszy raport dostępności publicznych stron www opracowany przez Biuro RPO w 2013.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich już w 2010 roku opracowało raport dostępności stron internetowych administracji publicznej dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Wyniki tego raportu jasno wskazywały na bardzo dużą skalę braku stosowania standardów dostępności przy tworzeniu i redagowaniu treści przez organy administracji publicznej. Jest to tym bardziej znaczące, że raport sporządzono w oparciu o audyt partycypacyjny konsultantów niewidomych i niedowidzących.

Prezentujemy najnowszy raport sporządzony przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich "Dostępność witryn internetowych instytucji publicznych" autorstwa Piotra Witka i Michała Dziwisza, opublikowany w ramach Biuletyny RPO, nr 11. W raporcie ujęto badanie ok 3 000 podmiotów przeprowadzone z użyciem walidatora Utilitia. W raporcie przedstawiono najczęściej występujące nieprawidłowości w budowie serwisów internetowych oraz bariery z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. Raport zawiera również zestawienie jakościowe zmian i trendów zachodzących na przestrzeni sześciu miesięcy w zakresie dostępności internetowych serwisów administracji publicznej, a także – na ich podstawie, prognozy i szacunki stanu dostępności publicznych witryn internetowych na koniec maja 2015 r.

Raport można pobrać ze strony: Biuletyn Rzecznika Praw Obywatelskich nr 11. 2013


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Okładka publikacji Dostępność witryn internetowych instytucji publicznych dla osób z niepełnosprawnościami