Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Audiodeskrypcja - zasady tworzenia - Publikacje - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 17 września 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Audiodeskrypcja - zasady tworzenia

14 grudnia 2014

Opracowana przez Fundację Bez Barier publikacja opisująca podstawowe zasady obowiązujące przy tworzeniu audiodeskrypcji -  werbalnego, dźwiękowego opisu obrazu i treści wizualnych zawartych w audycji audiowizualnej, przeznaczonego dla osób niewidomych i niedowidzących, umieszczony w audycji lub rozpowszechniany równocześnie z audycją.

Autorzy: Izabela Künstler, Urszula Butkiewicz, Robert Więckowski w krótkiej publikacji nakreślili podstawy tworzenia audiodeskrypcji.

Istotę publikacji najlepiej określa cytat z niej: Audiodeskrypcję tworzy się, by umożliwić osobom z dysfunkcją wzroku jak najpełniejszy, samodzielny i satysfakcjonujący odbiór dzieła wizualnego/audiowizualnego. Osiąga się to, gdy osoby niewidome i niedowidzące otrzymują przemyślany, zrozumiały, odpowiadający ich kompetencjom poznawczym, atrakcyjny i poprawny językowo opis treści wizualnych, składających się na dzieło sztuki, obiekt architektury, na daną przestrzeń.

Publikacja Audiodeskrypcja - zasady tworzenia w formacie pdf.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo Fundacji Kultury bez Barier