Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Standardy tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych - Publikacje - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 17 września 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Standardy tworzenia audiodeskrypcji do produkcji audiowizualnych

14 grudnia 2014

Eksperci z dziedziny audiodeskrypcji Fundacji Audiodeskrypcja opracowali szczegółowy dokument określający zasady tworzenia odpowiedniego tekstu alternatywnego dla materiałów multimedialnych z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Polecany wszystkim, którym zależy na zapewnieniu dostępu do filmów, wydarzeń i materiałów multimedialnych wszystkim odbiorcom, także tym niewidomym i niedowidzącym.

Fundacja Audiodeskrypcja od lat pracuje nad zagadnieniami związanymi z implementacją rozwiązań stosowanych w innych, posiadających większe doświadczenie niż warunki polskie, tworzeniem rodzimych standardów tworzenia audiodeskrypcji, ujmujących specyfikę języka polskiego, tworzeniem audiodeskrypcji do najważniejszych dzieł kultury - i nie tylko - polskiej. Autorzy publikacji: Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński w publikacji tej zawarli esencję swych doświadczeń i pracy z zakresu audiodeskrypcji na gruncie polskim. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chciałby, aby materiały audiowizualne - tworzone bądź udostępniane przez niego - były dostępne dla odbiorcy z niepełnosprawnością wzroku.

Publikacja dokumentu w formacie PDF


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Okładka publikacji