Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Raport Otwarcia 2013 - Publikacje - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 17 września 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Raport Otwarcia 2013

14 grudnia 2014

Do 30 maja 2015 roku zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 wszystkie strony internetowe podmiotów realizujących zadania publiczne powinny być dostosowane do standardów dostępności WCAG 2.0 na poziomie AA. Fundacja Widzialni zbadała, jak z dostępnością radzą sobie kluczowe instytucje w Polsce na dwa lata przed tym terminem. Wyniki szeroko zakrojonych badań zawarte są w Raporcie Otwarcia.

Przebadanych zostało 114 stron internetowych administracji centralnej m.in. Prezydenta, Sejmu PR, ministerstw oraz wybrane strony www instytucji podległych poszczególnym resortom.

Eksperci analizowali 13 podstawowych elementów www, które mają największy wpływ na ich funkcjonowanie i odbiór treści - informatyczne abecadło odpowiadające za 60% kryteriów sukcesu z zakresu zasad: percepcji, funkcjonalności oraz rzetelności z WCAG 2.0. z poziomu AA. Czwarta główna zasada WCAG - zrozumiałość - badana była przez użytkowników o różnym rodzaju i stopniu niepełnosprawności.

Raport prezentuje stan dostępności serwisów internetowych najważniejszych instytucji publicznych w rok po zmianie prawa. Określa "stan zerowy" dostępności serwisów administracji publicznej na dwa lata przed obligatoryjnym obowiązkiem spełniania wymogów standardu WCAG 2.0. Wskazuje także, które elementy stron internetowych sprawiają największe problemy ich twórcom i redaktorom oraz jak użytkownicy z różnymi niepełnosprawnościami radzą sobie z obsługą tych www. Raport został zaprezentowany podczas konferencji „E-dostępność sektora publicznego w Polsce – osiągnięcia i wyzwania”, która odbyła się w Sejmie RP 7 czerwca 2013 roku.

Badanie realizowane było pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zobacz: Badanie dostępności stron www - Raport Otwarcia 2013


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Raport Dostępności - okładka