Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Projektowanie uniwersalne - objaśnienie koncepcji - Publikacje - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 17 września 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Projektowanie uniwersalne - objaśnienie koncepcji

14 grudnia 2014

Publikacja opracowana przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych we współpracy z norweskim Ministerstwem Środowiska będąca polską wersją językową raportu dotyczącego rozwoju i praktycznego stosowania koncepcji "projektowania uniwersalnego".

Projektowanie uniwersalne jest nowoczesną koncepcją kształtowania otaczającej nas przestrzeni we wszystkich jej aspektach, także przestrzeni cyfrowej. Jednym z głównych celów strategii uniwersalnego projektowania jest promowanie równości i zapewnienie pełnego uczestnictwa w życiu społecznym osobom z niepełnosprawnością poprzez usuwanie istniejących barier i zapobieganie powstawaniu nowych. Koncepcja uniwersalnego projektowania wytycza nowe szlaki myślowe; jest oparta na zasadzie równości w większym stopniu niż koncepcja ogólnej dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Podczas gdy uzyskanie ogólnej dostępności dla osób z niepełnosprawnością jest możliwe za pomocą specjalistycznych rozwiązań, zasada uniwersalnego projektowania przewiduje, iż podstawowe działania i rozwiązania będą z założenia odpowiadały potrzebom wszystkich użytkowników. Rozwiązania takie z powodzeniem stosuje się już w krajach skandynawskich, polskie tłumaczenie raportu ( tłumaczyła Magdalena Boruc) ma za zadanie zapoznanie czytelnika polskiego z koncepcją projektowania uniwersalnego co ma skutkować wprowadzaniem jej na gruncie polskim.

Publikację można pobrać ze strony Biura Rzecznika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych