Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

JAWS - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 26 lutego 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

JAWS

1 grudnia 2014

Geneza programu sięga lat 80-tych XX w. JAWS - Job Access With Speech zaprojektowany został przez znanego motocyklistę, który w wyniku wypadku samochodowego utracił wzrok. Jest profesjonalnym programem do obsługi komputera przeznaczonym dla osób niewidomych. Jest światowym liderem w swej dziedzinie i najczęściej używanym programem asystującym przez osoby niewidome i słabowidzące. Pozwala użytkownikowi najdokładniej odsłuchiwać system operacyjny i pracujące pod jego kontrolą aplikacje. Umożliwia bezwzrokową obsługę zarówno typowych programów, jak i pakietów profesjonalnych różnego typu - biuro, komunikacja, nauka, edukacja.

Program można elastycznie dostosować do potrzeb użytkownika. Dla początkujących ma możliwość maksymalnego wsparcia w postaci czytania skrótów klawiszowych, podpowiadania i opisu działań. W miarę nauki można tę pomoc regulować, aż do momentu ustawień według preferencji. Zaawansowany użytkownik może tak zaprogramować działanie JAWS, aby czytał tylko to co niezbędne.

Dzięki możliwości i ułatwień w pisaniu skryptów (specjalnych małych podprogramów), umożliwia zaprogramowanie działań w danej aplikacji by uzyskać pełen dostęp do wszystkich jej funkcji. Możliwe jest również ustawienie programu, tak by współpracował z innymi, nie wykorzystującymi normalnie używanych metod obsługi w systemie.

Udostępnia wiele opcji rozszerzających możliwości i funkcje systemowe. Jedną z nich jest łatwa i bardzo sprawna praca z przeglądarkami internetowymi, co pozwala błyskawicznie odnaleźć i odsłuchać szukaną informację. Pozwala także w swych ustawieniach "ukryć" tekst, który zakłóca czytanie.

JAWS jest w stanie wyświetlać informacje na monitorach brajlowskich Polskimi Ortograficznymi Skrótami Brajlowskimi. Ma wbudowane wiele trybów pracy z brajlem, począwszy od brajla ośmiopunktowego, przez sześciopunktowy, tryb strukturalny, aż do liniowego. Wszystkie tryby brajla można dodatkowo konfigurować, stosownie do potrzeb użytkownika.

"Szczęki" przy zakupie dostarczone są z dwoma platformami syntezatorów mowy, Eloquence i Vocalizer. Daje to około 30 języków, w tym wsparcie dla języka polskiego. Dzięki temu może posłużyć jako doskonałe narzędzie do nauki języków obcych. Przy korzystaniu z wbudowanego narzędzia „FS Reader”, program umożliwia odtwarzanie książek i publikacji w systemie Daisy.

JAWS oferuje narzędzie o nazwie Tandem, dzięki któremu możliwe jest połączenie się przez internet dwóch komputerów. Można w ten sposób udzielić pomocy technicznej i skonfigurować program, innym mniej zaawansowanym użytkownikom. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko możemy uzyskać pomoc od działu technicznego, ale od każdego kto pracuję z JAWS.

Przy współpracy z programem powiększającym MAGic daje możliwość korzystania z jego wszystkich funkcji osobom słabowidzącym, które oprócz powiększenia potrzebują wsparcia w postaci mowy.

Opinia użytkownika:

A ja jestem z tych co to jawsa lubią. Uważam, że nie jest prosty, ale jak ktoś sobie go skonfiguruje poprawnie, czasami zastosuje skrypt to jest super.

Widok strony głównej producenta programu JAWS

Program JAWS czyni z komputera w pełni dostępne stanowisko pracy dla osób z dysfunkcją wzroku. Dostępny jest w dwóch wersjach - standard i profesional. Dedykowany jest na system operacyjny Microsoft Windows 32 i 64-bitowy.

Oficjalna strona producenta.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: JAWS logo