Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Total Validator - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Total Validator

1 grudnia 2014

Total Validator jest niezwykle popularnym narzędziem wśród twórców stron internetowych na całym świecie. Jego najważniejszym atutem jest możliwość pracy na systemach Windows, OS X oraz Linux. Jest bardzo prosty w obsłudze – jednym kliknięciem uruchamiamy kilka wbudowanych walidatorów. Umożliwia sprawdzenie poprawności kodu (X)HTML, stylów CSS i działających linków. Dodatkowo za jego pomocą mamy możliwość weryfikacji serwisu pod kątem dostępności według standardu WCAG 2.0. Wersja PRO pozwala na rozszerzenie funkcjonalności narzędzia, które dodatkowo pozwala na m.in. analizę kilku stron jednocześnie.

Mamy do wyboru dwie możliwości skorzystania z narzędzia. Pobranie i zainstalowanie go na komputerze lub zainstalowanie go jako dodatek do przeglądarki. Dodatki obsługują tylko Mozilla Firefox i Google Chrome. W obu przypadkach wyniki z analiz są identyczne i tak samo wyświetlane. Wersja instalacyjna na pulpit pozwala jednak na korzystanie z każdej dostępnej przeglądarki internetowej.

Widok okna narzędzia Total Validator z wtyczki Mozilli Firefox

Omówimy działanie Total Validator na przykładzie dodatku do Mozilla Firefox. Instalacja wtyczki jest nieskomplikowana i nie różni się od instalacji innych ogólnie dostępnych dla tej przeglądarki.

Widok strony z wynikiem przeprowadzonej analizy

Aby rozpocząć badanie należy wejść w przeglądarce internetowej na stronę, którą zamierzamy przeanalizować. W menu przeglądarki, w narzędziach odnajdujemy Total Validator i klikamy na niego. W oknie narzędzia zaznaczamy opcje, które zamierzamy zbadać. Nie zmieniając ustawień narzędzie przeprowadzi badanie strony pod kątem zgodności kodu HTML, standardu WCAG 2.0 na poziomie AA, nieaktywne linki i dodatkowo sprawdzi poprawność pisowni. Pozostałe opcje są przeznaczone dla użytkowników, którzy rozszerzą program do wersji PRO.

Widok strony z kodem źródłowym i dymkiem z opisem szczegółowym błędu z analizy

Po kliknięciu przycisku "Validate", uruchamiamy proces badania. Trwa ono kilka sekund. Wyniki otwierają się nam w oknie przeglądarki. Są one bardzo podobnie prezentowane jak te z walidatora HTML i CSS ze stron konsorcjum W3C. W pierwszej kolejności podane są błędy, a potem ostrzeżenia, mające wpływ na poprawne działanie strony. Klikając na plusik znajdujący się przy wynikach, rozwinie nam się lista z dokładniejszymi danymi dotyczącymi problemu.

Poniżej wyświetla się cały kod źródłowy analizowanej strony. Są tam strzałki, które po kliknięciu przekierują nas bezpośrednio i w kolejności na poszczególne znalezione nieścisłości. Po najechaniu myszką w pobliżu znalezionego błędu, pojawi się dymek, pokazujący dokładnie problem i wyjaśnienie jak go rozwiązać. W ten sposób możemy przejrzeć cały kod strony, błąd po błędzie.

Zaletą narzędzia jest jego prostota działania i kilka narzędzi w jednym miejscu. Minusem to konieczność znajomości języka angielskiego, ponieważ interface programu jest w języku angielskim.

Oficjalna strona walidatora.

Wtyczka Mozilla Firefox.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Total Validator logo