Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

WAVE- Walidator WCAG 2.0 - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 1 marca 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

WAVE- Walidator WCAG 2.0

1 grudnia 2014

Walidator WAVE - Web Accessibility Evaluation Tool jest prostym w obsłudze narzędziem on-line umożliwiającym przeanalizowanie pojedyńczej strony internetowej pod kątem dostępności standardu WCAG 2.0. Narzędzie umożliwia nam dodatkowo weryfikację poprawności kodu semantycznego. Posiada możliwość ustawienia poziomu, pod jakim chcemy zbadać serwis, a także określa współczynnik kontrastu zawartych w serwisie elementów. Po wniesieniu opłaty mamy do dyspozycji funkcję API - Aplication Programming Interface, która daje nam możliwość samodzielnego zaprogramowania sposobu prezentacji danych uzyskanych z testu.

Walidator WAVE widok listy błędów
Po wprowadzeniu adresu badanej strony w pole edycji, raport wyświetla się niemal natychmiast. Po lewej stronie mamy menu. Po kliknięciu na ikonkę (druga od góry), naszym oczom ukazuje się lista z wynikiem analizy. Podane są tam cyfry i kolory z opisami. Podana liczba to ilość błędów, a każdy kolor ma swoje znaczenie. Kolor czerwony oznacza błąd dostępności, który koniecznie należy poprawić. Żółty oznacza ostrzeżenie, że w tym miejscu jest coś podejrzanego, co może generować błąd, ale program nie umie tego z całą pewnością stwierdzić. Zielony oznacza, że elementy są odpowiednio opisane, na przykład tekst alternatywny. Ostatni niebieski, oznacza poprawne nazewnictwo elementów w kodzie źródłowym.
Narzędzie WAVE zostało zaprojektowane tak, by nam pomóc poprawić wykryte błędy. Po wciśnięciu ikonki "Documentation" (trzecia od góry w menu),  wyświetli się nam informacja, która podpowie nam jak naprawić zaznaczony błąd na stronie i jakie dzięki temu uda nam się spełnić kryterium sukcesu standardu WCAG. Ostatnia z ikonek pozwala na sprawdzenie logiki w kolejności poruszania się po stronie (semantyka, niestety tylko ręcznie).

Powyżej menu z ikonkami mamy przełącznik, który pozwala nam także na podgląd strony z tzw. wyłączonymi stylami, "No styles", gdzie widać tylko sam tekst, i podgląd "Contrast" to wynik analizy kontrastu elementów zawartych na stronie.

Walidator WAVE widok z wyłączonymi stylami
Mając wgląd na stronę możemy dokładnie przeanalizować i sprawdzić, które elementy nie spełniają standardu WCAG 2.0. Wygląda ona nieco inaczej niż oryginał. Przy każdym elemencie znajduje się ikonka z opisanymi wcześniej kolorami. Po najechaniu myszką na dany element, wyświetli się dymek, który poinformuje nas dokładniej o znajdującym się problemie.

WAVE poprzez wtyczkę może na stałe funkcjonować w przeglądarce Mozilla Firefox, dzięki czemu bardzo szybko i sprawnie skorzystamy z tego rozwiązania. Dodatkowym plusem jest to, iż zainstalowana wtyczka w Firefox pozwala na zbadanie stron wymagających logowania się, poprzez analizę kodu przetworzonego przez JavaScript. Wersja podstawowa nie posiada takiej możliwości, ale pozwala na korzystanie z każdej dostępnej przeglądarki internetowej.

Uwaga: Żaden automatyczny walidator nie zastąpi prac audytorskich związanych z poprawą dostępności serwisu www. Nie jest w stanie wykryć wszystkich nieścisłości na stronach. Jest to jedynie narzędzie wspomagające.

Oficjalna strona narzędzia.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Wave Logo