Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Walidator Utilitia - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Walidator Utilitia

1 grudnia 2014

Utilitia jest polskim narzędziem do badania poziomu dostępności stron internetowych. Umożliwia m.in. sprawdzenie zgodności z wytycznymi WCAG 2.0 i analizę całego serwisu. Walidator Utilitia jest w stanie przeprowadzić 25 testów na każdej podstronie badanego serwisu. Badaniem może być objęta każda podstrona witryny, niezależnie od tego jak duży jest portal. Dostarcza obszerny raport zawierający szczegółowe informacje jak należy naprawić odnalezione nieprawidłowości.

Ponieważ korzystanie z tego narzędzia jest płatne mamy do wyboru kilka udostępnionych pakietów. Pierwszy Standard umożliwia przebadanie maksymalnie 100 stron, Silver 500 a Gold daje możliwość analizy, aż do 1000 stron. Jest także specjalny pakiet dla twórców stron, Web Developer, umożliwiający elastyczne dopasowanie ilości analizowanych stron. We wszystkich pakietach, wynikiem badania, oprócz informacji podstawowych jest raport szczegółowy umożliwiający zlokalizowanie występujących błędów oraz informacje jak poprawić odnalezione nieprawidłowości na wszystkich badanych podstronach serwisu. Do dyspozycji są także dwa dodatkowe tryby, demonstracyjny - który pozwala na analizę jednej strony tylko trzema wybranymi narzędziami oraz tryb pełny – który po zarejestrowaniu się pozwala na analizę trzech stron wszystkimi dostępnymi narzędziami. Pozwala to na zapoznanie się z usługami i możliwościami technicznymi serwisu.

Utilitia może pochwalić się udostępnionym specjalnym pakietem dla administracji publicznej. Po zgłoszeniu się i rejestracji, można przez trzy miesiące korzystać za darmo z usług serwisu. Dzięki temu jednostki użytku publicznego we własnym zakresie mogą poprawić dostępność swojego portalu.

Widok strony startowej po zalogowaniu z wyborem narzędzi do analizy i polem edycji do wprowadzenia adresu

Po zalogowaniu się na ekranie startowym znajduje się pole edycyjne, w które należy wpisać adres strony, którą chcemy przeanalizować. Dodatkowo mamy możliwość zaznaczenia czy badamy jedną czy kilka stron. Poniżej wybieramy testy jakie chcemy wykonać. Dzięki możliwości wyboru test można dowolnie skonfigurować, zależnie od wyników jakie zamierzamy osiągnąć, wybierając wszystkie narzędzia bądź jedynie kilka z nich.

Widok strony z wynikami ogólnymi przeprowadzonych analiz

Po rozpoczęciu badania, walidator automatycznie analizuje kod źródłowy wskazanej podstrony lub grupy podstron pod kątem wybranych przez nas kryteriów. Gdy badanych jest więcej niż jedna strona, Utilitia automatycznie zaczyna sprawdzać licząc od pierwszego wprowadzonego adresu, przechodząc kolejno do następnych. W zależności od ilości analizowanych podstron, badanie trwa od kilkudziesięciu sekund do kilkudziesięciu minut.

Widok strony umożliwiającej generowanie własnego szczegółowego raportu z przeprowadzonych analiz

Po przeprowadzonej analizie wyświetla się strona z wygenerowanym raportem ogólnym, który określa poziom dostępności badanej strony lub serwisu, w skali od 0,0 do 10,0 pkt. Wartość poniżej 5 pkt. oznacza, że serwis jest zupełnie niedostępny, między 5 a 7 pkt. trudno dostępny, a powyżej 7 pkt. witryna, w której sporadycznie mogą występować problemy z dostępnością informacji.

Wraz z raportem ogólnym powstaje raport szczegółowy, do pobrania, zawierający informacje na temat odnalezionych błędów, ich lokalizację w kodzie, a także wskazówki umożliwiające usunięcie wykrytych nieścisłości. Usługa Utilitia umożliwia także dowolne skonfigurowanie raportu, według potrzeb. Możemy wygenerować go w sposób szczegółowy, który będzie zawierał wszystkie błędy, ostrzeżenia z wszystkich, bądź tylko z wybranych narzędzi, wykorzystanych w naszym badaniu.

Widok strony z raportem szczegółowym do pobrania

Zaletą narzędzia jest:

  • zastosowanie wielu narzędzi w jednym miejscu, co pozwala na kompleksową analizę wielu podstron w badanym serwisie,

  • dostęp do archiwum swoich analiz, co pozwala na bieżąco kontrolować, jaki wpływ na dostępność mają zmiany dokonywane na danej stronie i czy serwis utrzymywany jest na odpowiednim poziomie wymaganym z wytycznych,

  • serwis jest przyjazny, ma bardzo prosty interface i menu w języku polskim.

Oficjalna strona do narzędzia.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Utilitia