Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

PDF Accessibility Checker - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Środa, 24 lipca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

PDF Accessibility Checker

1 grudnia 2014

PAC - PDF Accessibility Checker jest darmowym oprogramowaniem, które umożliwia zbadanie poziomu dostępności dowolnego dokumentu w formacie PDF. Program jest łatwy w obsłudze i po pobraniu i rozpakowaniu go, nie wymaga instalacji. Aby rozpocząć pracę wystarczy uruchomić plik PAC.exe. Program otrzymał rekomendację konsorcjum W3C. Dostępny jest w dwóch wersjach. Wersja beta – najnowsza i rozwojowa, posiada jeszcze liczne błędy. PAC w wersji 1.3 (stabilna) wykonuje 14 różnych analiz.

Do najważniejszych zaliczyć można:

  • sprawdzenie czy dokument jest w całości otagowany i oznaczony,

  • określenie języka i tytułu dokumentu,

  • poprawność struktury nagłówków i tagów,

  • logiczna kolejność odczytu,

  • występowanie tekstu alternatywnego,

  • wystarczający kontrast tekstu oraz jego odpowiednie odstępy.

Okno startowe PAC z widokiem ścieżki dostępu pliku PDF

Przed rozpoczęciem badania należy określić ścieżkę dostępu do pliku PDF, który zamierzamy przeanalizować. Odbywa się to w tradycyjny sposób, tak jak w większości innych operacji w systemie Windows. Badanie rozpocznie się w chwili kliknięcia przycisku "Start Check". Sprawdzenie dokumentu trwa maksymalnie kilkanaście sekund, w zależności od wielkości pliku PDF.

Aby zapoznać się z wynikami analizy należy kliknąć na przycisk "Report". Zostanie on wygenerowany automatycznie i zaprezentowany w oknie domyślnej przeglądarki internetowej. Znajdują się w nim podstawowe informacje dotyczące pliku oraz data i czas badania. Pozostała część to podsumowanie zawierające zestawienie 14 przeprowadzonych testów wraz z informacją, czy dana analiza doprowadziła do wykrycia błędu w badanym dokumencie, czy też nie.

PAC w trakcie prowadzenia analizy

Odczyt informacji z raportu także jest bardzo prosty. Kolor zielony potwierdza dostępność w danym kryterium sukcesu. Podobnie jest z określeniem braku dostępności. Czerwony oznacza całkowitą niezgodność ze standardem WCAG, a kolor żółty – oznacza, że w tym miejscu występują problemy, które mogą generować kłopot z uzyskaniem informacji przez technologie asystujące.

Największą zaletą programu PDF Accessibility Checker jest jego darmowy dostęp oraz bardzo prosta i intuicyjna obsługa, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Narzędzie można pobrać ze strony access.

Wersja PAC 1.3.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: PDF Logo