Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Adobe Acrobat - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Adobe Acrobat

1 grudnia 2014

PDF to specjalnie zakodowany dokument. Kodowanie to ma pozwolić na zachowanie jego formatu, niezależnie od tego, w jakim systemie i programie będzie otwierany. Tego typu dokumenty są najczęściej udostępnianym formatem w internecie. Należy podkreślić, że tego typu pliki także powinny spełniać wymogi standardu WCAG 2.0, tak by osoby o specjalnych potrzebach mogły z nich korzystać.

Widok okna startowego programu Adobe Acrobat PRO

Jednym z najbardziej znanych i najczęściej używanych programów do otwierania plików PDF jest Adobe Acrobat. Dostępny jest w wersji standardowej – darmowej, która przede wszystkim umożliwia otwieranie plików PDF. Druga to wersja Adobe Acrobat PRO, która umożliwia przeprowadzanie szeregu operacji na tych plikach.

Widok okna opcji dla pliku PDF w programie

Funkcje edycyjne pozwalają na łączenie, dzielenie plików, dodawanie, usuwanie poszczególnych stron, a także na podstawowe modyfikacje warstwy tekstowej. Program w przeciwieństwie do podstawowych czytników PDF pozwala na analizowanie, recenzowanie, komentowanie, podpisywanie elektroniczne, szyfrowanie, zabezpieczanie, optymalizowanie pod kątem ich objętości, zgodności z określoną wersją pliku lub przestrzenią barw, uzupełnianie o elementy formularzy i skrypty w języku JavaScript.

Aplikacja w swych funkcjach posiada opcje eksportu całości dokumentów do formatów RTF, formatu Microsoft Word lub wydzielenia samych elementów graficznych czy warstwy tekstowej. Najnowsza wersja programu Adobe Acrobat umożliwia także tworzenie plików PDF 3D.

Widok okna analizy dostępności pliku PDF w programie Acrobat

Każdy dokument PDF posiada wewnętrzną, niewidoczną strukturę. Adobe Acrobat Pro umożliwia podejrzenie tej struktury. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi, aplikacja zawsze automatycznie przetwarza dokumenty, nawet te niedostępne, tak aby nadać im jakąkolwiek strukturę. Stwarza to możliwość obsługi dokumentów przez technologie asystujące. Nie oznacza to jednak, że z niedostępnego PDFa tworzy dostępny. Pomimo takich zabiegów w pliku nie ma np. nagłówków. Jedną z zalet tego programu jest także możliwość przeprowadzenia analizy dostępności w dokumencie PDF. Możliwe jest wygenerowanie raportu i poprawienie pliku pod względem dostępności.

Adobe Acrobat PRO posiada wbudowane szablony Flash, które mogą być użyte na przykład jako interaktywny spis treści. Zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z Adobe Flex aby tworzyć publikacje. Można go także połączyć z usługą Microsoft SharePoint, dzięki czemu stworzone w nim pliki traktowane będą tak samo, jak te utworzone z użyciem Microsoft Office.

Rodzina programów Adobe Acrobatlink do polskiej strony producenta.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Adobe-Logo