Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Accessibility Color Wheel - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 29 listopada 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Accessibility Color Wheel

1 grudnia 2014

Bardzo przydatnym narzędziem dla projektantów witryn internetowych jest Accessibility Color Wheel. Jest prostym w obsłudze narzędziem dostępnym on-line. Wyniki z analizy wyświetlane są natychmiast. Wystarczy wybrać kolor pierwszoplanowy i kolor tła. Program sam wykona obliczenia. Aplikacja pozwala na badanie stron www zgodnie z przyjętym standardem WCAG 2.0.

Widok poprawnej analizy w programie CCW

Narzędzie nie analizuje kontrastu na stronie, lecz pomaga dobrać odpowiednią kolorystykę. Kontrola współczynnika może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszy wymaga wprowadzenia danych heksadecymalnych kolorów do analizy (kod szesnastkowy). Wpisujemy je w odpowiednie pola, które określają kolor tła i tekstu. Na środku strony widzimy tekst, który zmienia się wraz z wprowadzanymi kodami kolorów. Po zatwierdzeniu wynik wyświetla się natychmiast. Podany jest on w postaci grafiki, kolor zielony to zatwierdzenie analizy, a czerwony oznacza, że elementy nie spełniają kryterium standardu WCAG. Poniżej wprowadzanych danych podany jest także dokładnie współczynnik jaki uzyskaliśmy z analizy.

Drugi sposób to ręczne określenie koloru tła i tekstu. Dzięki palecie barw na stronie możemy dobrać go według uznania. Wyniki wyświetlane są identycznie, jak podczas wprowadzania kolorów za pomocą kodów.

Widok błędnej analizy kontrastu w programie CCW

Poniżej mamy opcje, dzięki którym możemy dokładnie ustawić kryterium badania. Dodatkowo wyświetlane są tam wyniki dla trzech nietypowych dysfunkcji wzroku: deuteronopii (nierozpoznawanie koloru zielonego), protanopii (nierozpoznawanie koloru czerwonego), tritanopii (nierozpoznawanie koloru niebieskiego).

Oficjalna strona narzędzia.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Accessibility Color Wheel