Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Kalkulator Px/Em - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Kalkulator Px/Em

1 grudnia 2014

Jest to bardzo ważne, by prawidłowo zastosować wielkości czcionek na naszej przyszłej stronie. Należy odpowiednio wyskalować tekst i uwzględnić jego wielkość. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ strony internetowe otwierane są w różnych przeglądarkach i na różnych systemach operacyjnych. Każda przeglądarka powinna wyświetlać dane tak samo, ale w rzeczywistości jest inaczej. Te różnice są jednak na tyle małe, że nie wpływają znacząco na całość, lecz jedynie na zastosowaną wielkość tekstu.

Dla przykładu, niektóre przeglądarki pod systemem Linux i OS X wyświetlają strony w rozdzielczości 72dpi, podczas gdy Windows używa prawie wyłącznie 96dpi (lub więcej). W praktyce oznacza to, że tekst skalowany relatywnie będzie w tych systemach o 1/3 mniejszy. A dokładniej oznacza to, że tekst normalnie wyświetlany pod systemem Windows o wielkości 12px, w tych systemach będzie miał wielkość 9px. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie przeliczenia wielkości czcionek i odpowiednie ich zastosowanie.

Em Calculator to narzędzie przydatne do przeliczania wartości jednostek relatywnych na absolutne. Ułatwia to tworzenie odpowiednich JavaScript, przeskalowanych i dostępnych projektów w arkuszach CSS. Pozwala na dokładne obliczenie wartości i podanie ich w kodzie źródłowym, uwzględniając także wszystkie systemy i przeglądarki. Często zdarza się, że programiści zapominają o tych narzędziach i pracują przeliczając dane "na oko". Ich obsługa jest bardzo prosta, wystarczy w puste pole edycji wprowadzić daną wielkość do przeliczenia. Po kliknięciu na przycisk przelicz (convert bądź inny), wyniki dostajemy natychmiast, gotowe do zastosowania.

Em kalkulator widok strony do przeliczania jednostek

Jest wiele różnych, dostępnych w sieci kalkulatorów. Poniżej dwie przykładowe strony:

  1. https://offroadcode.com/prototypes/rem-calculator/

  2. http://pxtoem.com/


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Kalkulator Px/Em