Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Zoomtext MagReader - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Zoomtext MagReader

1 grudnia 2014

Jest wiele programów, które umożliwiają osobom niedowidzącym sprawnie korzystać z komputera i internetu. Do tych programów można zaliczyć Zoomtext, Super Nova, iZoom. Jest także wiele aplikacji, które nie asystują lecz ze względu na swą funkcjonalność, także wspierają osoby słabowidzące. Do tych programów zaliczyć można Ivona Reader, Viewdio i Abby File Reader.

Widok okna ustawień rozszerzeń w programie ZoomText

Program ZoomText MagReader to profesjonalny program, który umożliwia osobom niedowidzącym sprawnie korzystać z komputera. Aplikacja powiększa, uwydatnia i czyta głosem syntetycznym wszystko, co znajduje się na ekranie komputera. Jest niezastąpioną pomocą dla osób słabowidzących, które dzięki temu mogą obsługiwać niemal każdy program na komputerze, pakiety biurowe, przeglądarki internetowe i wiele innych, tak jak osoby widzące. Dostępny jest w dwóch odmianach: wersja powiększająca i powiększająco–czytająca.

Widok przykładowych rozszerzeń kolorów programu ZoomText żółty na czarnym i biały na czarnym

Zoomtext Magreader pozwala na płynną nawigację i powiększenie do 60 razy z zachowaniem wysokiej jakości powiększonego obrazu. Dzięki, aż ośmiu trybom wyświetlanego obrazu i filtracji koloru, szeregu mechanizmów zmiany kolorów, jasności i kontrastu, które zmniejszają zmęczenie oczu, pozwala użytkować program osobom o różnych dolegliwościach wzroku. Dzięki rozszerzeniom wskaźnika myszki, kursora tekstu i wizualizacja punktu uwagi ( tzw. fokus), pozwala na sprawne przeglądanie zawartości ekranu monitora. Osoby, które oprócz standardowego powiększenia zmuszone są do korzystania z syntezatora mowy, program, także umożliwia bardzo elastyczne dostosowanie go do swoich potrzeb. Przy możliwości pracy na dwóch monitorach, przy kilku trybach wyświetlanego obrazu, pozwala osobom słabowidzącym i widzącym, na pracę na jednym sprzęcie jednocześnie.

Każde z możliwych ustawień, jakie oferuje nam ZoomText, można w dowolny sposób zmodyfikować według własnych upodobań. Dzięki temu program trafia do szerokiej grupy osób z dysfunkcją wzroku.

Widok okna przeszukiwacz pulpitu oraz poszukiwacz internetu w programie ZoomText

Zoomtext Magreader 10.1 oferuje także wiele narzędzi do szybszego i łatwiejszego czytania dokumentów, stron internetowych i poczty elektronicznej. Każde z tych narzędzi posiada unikalne cechy, które nadają się do poszczególnych zadań. AppReader to narzędzie, które umożliwia czytanie w odpowiedniej aplikacji bez zmiany wyglądu dokumentu. DocReader przetwarza zaś dokumenty i wyświetla je w specjalnym oknie, w którym tekst jest sformatowany dla lepszej czytelności. Strefy czytania pomagają w szybki sposób, poprzez uruchomienie za pomocą skrótu klawiszowego, uruchomić odczyt danego miejsca, wcześniej zapisanego w ustawieniach.

Okno rejestratora tekstu na plik audio w programie ZoomText

Aplikacja posiada unikalne funkcje, które w znaczny sposób ułatwiają prace na komputerze, czyniąc z Zoomtexta potężne narzędzie do codziennej pracy. Do funkcji tych należą:

  • rejestrator - funkcja nagrywania pozwalająca na przetwarzanie tekstu dokumentów, stron internetowych, e-mail na pliki audio, które można następnie przenieść do urządzeń mobilnych i słuchać w dowolnym miejscu,

  • czytanie w tle - pozwala na odczytywanie dokumentów, stron internetowych, poczty elektronicznej i jednocześnie wykonywać inne czynności,

  • czytanie od kursora za pomocą AppReader - pozwala na uruchomienie aplikacji AppReader od miejsca położenia kursora w dokumencie lub na stronie internetowej poprzez naciśnięcie skrótu klawiszowego,

  • kamera ZoomText - kamerę internetową lub specjalnie dedykowaną do tego celów przyłączaną kamerę USB, można zastosować do przeglądania oraz powiększania bezpośrednio na ekranie komputera materiałów drukowanych,

  • rozszerzone funkcje wyszukiwarki internetowej - dzięki rozbudowanej funkcji wyszukiwarki można wyszukiwać określone wyrazy, zwroty na stronach internetowych lub przeglądać strony w celu znalezienia żądanych informacji. Podczas nawigacji po stronie internetowej każdy znaleziony element jest zaznaczany i odczytywany. Po odnalezieniu szukanego elementu może on być odczytany od tego miejsca.

Dodatkowe narzędzie Kamera USB

Program dedykowany jest na systemy Windows, a także na OS X. Poniżej zamieszczony jest link do strony, gdzie można pobrać 60 dniową wersję próbną.

Oficjalna strona producenta.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Zdjęcie programu zoomtext