Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

YouDescribe - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

YouDescribe

1 grudnia 2014

Zgodnie z zasadami WCAG 2.0 osoby niewidome oraz te, które z innych powodów nie mogą obejrzeć animacji bądź filmu powinny otrzymać taką samą informację w postaci tekstu lub nagrania dźwiękowego.

Jeżeli w animacjach nie ma ścieżki dźwiękowej, z której można byłoby wywnioskować treść obrazu to taka informacja jest niezbędna. Alternatywą w postaci tekstu jest dostępny plik tekstowy opisujący to, co użytkownik zobaczyłby na ekranie monitora. Natomiast nagranie audiowideo, powinno posiadać alternatywę dla obrazu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie audiodeskrypcji, czyli dodatkowej ścieżki dźwiękowej, na której lektor opisuje to, co jest widoczne w filmie.

YouDescribe to darmowe narzędzie on-line do tworzenia ścieżek audiodeskrypcji dla materiałów filmowych, zamieszczonych na YouTube. Aby korzystać ze wszystkich funkcji serwisu należy założyć konto.

Widok strony głównej z wyszukanym filmem

Pomimo tego, że serwis jest anglojęzyczny, obsługa jest dość prosta. Po zalogowaniu się, w pole edycji wpisujemy nazwę filmu, który wcześniej został już udostępniony w serwisie YouTube. Można też, by było szybciej, wkleić adres filmu. Wyświetli się on poniżej. Klikając na opcję Create/Edit description, wchodzimy na panel, gdzie można rozpocząć pracę.

Serwis pozwala na tworzenie ścieżek audiodeskrypcji w materiałach audiowizualnych, które nie posiadają opisów alternatywnych i modyfikację tych ścieżek, ale stworzonych tylko przez nas. Nie mamy możliwości edycji audiodeskrypcji innych użytkowników. Każdy nowy materiał musimy nagrać we własnym zakresie.

Praca z materiałem filmowym

Poniżej wyświetlanego filmu mamy proste przyciski, które służą do nawigowania po czasie projekcji filmu. Gdy wciśniemy Pauze, automatycznie podświetli się nam przycisk Record, dzięki któremu będziemy mogli nagrać swoją ścieżkę audio. Po kliknięciu na Upload, nasze nagranie automatycznie widoczne będzie w panelu obok. Tam mamy możliwość odsłuchu nagrania i jeśli będziemy uważać, że jego jakość jest niezadowalająca, możemy czynność powtórzyć. Możemy jeszcze, poprzez strzałki, dokładnie ustalić jego odtworzenie w czasie z oryginalną ścieżką audio. W taki sposób mamy możliwość dogrania własnej audiodeskrypcji do materiału filmowego. Gdy nagramy już wszystkie opisy alternatywne, mamy jeszcze opcje ustawienia czy dodatkowe ścieżki, nagrane przez nas, maja być odtwarzane oddzielnie czy zintegrowane z oryginałem.

Niezaznaczona opcja Inline powoduje, że w chwili gdy pojawia się wprowadzony przez nas opis, film zatrzymuje się na czas emisji nagrania i rusza dalej, gdy nagranie się zakończy. Jeżeli opcja Inline jest włączona nasze opisy odtworzone zostaną bez zatrzymywania filmu, równolegle do ścieżki dźwiękowej. W miejscach, gdzie będą one nakładać się na jakieś głośniejsze dźwięki w filmie, rozmowy czy inne mocniejsze akcenty, aby nasz opis był lepiej słyszalny, system automatycznie przyciszy oryginalną ścieżkę dźwiękową.

Aby nasza audiodeskrypcja była nagrana w jak najlepszej jakości dźwięku, należy przed rozpoczęciem pracy poprawnie skonfigurować mikrofon. Dodatkowo zalecane jest wykonanie kilku prób, na różnych mikrofonach, w celu dobrania najbardziej odpowiedniego. Korzystne jest także nagrywanie ścieżek w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu, tak aby jakość naszej audiodeskrypcji była jak najlepsza.

Należy podkreślić, iż tworzenie ścieżek audiodeskrypcji nie należy do prostych zadań i wymaga zaplanowanego działania. Trzeba wcześniej odsłuchać oryginał i zaznaczyć wstępnie miejsca, gdzie nagramy opis. Także nasz opis wymaga szczególnego przygotowania. Ma to być jedynie taki komunikat, który przekaże informacje, ale nie zakłóci odbioru całości. Ważny jest także odpowiedni odczyt: artykulacja, akcent, kontrola czasu itp.

YouDescribe widok strony głównej

Działając w trybie on-line nasza praca jest automatycznie zapisana i dostępna dla wszystkich innych użytkowników serwisu. Oznacza to, że wszystkie pliki, które wysłaliśmy na serwer są od razu dostępne. Należy więc pamiętać o tym co udostępniamy i w jakiej formie. Istnieje możliwość wykasowania naszej pracy. Należy edytować każdy materiał filmowy, z którym pracowaliśmy i wykasować wszelkie ścieżki audiodeskrypcji, które nie zamierzamy udostępniać.

Oficjalna strona narzędzia


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: YouDescribe Logo