Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Amara.org - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 29 listopada 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Amara.org

1 grudnia 2014

Zgodnie z zasadami WCAG 2.0 osoby niesłyszące lub takie, które nie mogą z innych powodów odsłuchać nagrań dźwiękowych, powinny otrzymać alternatywę w postaci tekstu. Powinien to być dostępny dokument zawierający dokładnie te same informacje, jakie zawiera materiał dźwiękowy.

Każdy materiał filmowy powinien zostać zaopatrzony w alternatywę w postaci napisów. Nawet jeżeli w filmie nie ma dialogów, to napisy powinny o tym poinformować oraz przekazać informacje o istotnych dźwiękach w nagraniu. Stosować można napisy otwarte, które są na stałe wklejone w film, lub zamknięte, dające się włączyć lub wyłączyć w razie potrzeby.

Widok strony logowania

Narzędzie amara.org jest serwisem, gdzie możemy stworzyć dla danego materiału audiowideo alternatywny opis w postaci napisów. Filmy możemy importować z wielu serwisów, m.in. Z YouTube. Efektem naszej pracy to plik tekstowy, który możemy sformatować do kilku innych formatów, co daje nam możliwość dalszej edycji praktycznie w każdym innym stacjonarnym programie do napisów. Tworzenie napisów jest usługą on-line udostępnioną za darmo, lecz posiada jeszcze w swej ofercie kilka innych, płatnych, poprzez rozszerzenie jej do wersji PRO.

Po wybraniu filmu, obok okna odtwarzacza należy także w Subtittle Me określić język dokumentu, który będziemy tworzyć. Po tej czynności otworzy się panel roboczy, który podzielony jest na dwie części. Po prawej są przyciski i skróty klawiszowe używane do obsługi, a po lewej odtwarzany film wraz z polem edycji do wpisywania tekstu napisów. Korzystając z klawiszy funkcyjnych, po prostu odsłuchujemy dialogi, odpowiednio je wpisując i zatwierdzając, krok po kroku.

Widok pracy z narzędziem

Przycisk Done?/Next Step przenosi nas do kolejnego etapu. Po odsłuchaniu i spisaniu całości możemy odpowiednio zsynchronizować napisy z filmem. W tym etapie prac programujemy miejsca, gdzie mają się wyświetlać kolejne sekwencje stworzonych przez nas napisów. Słuchając materiał, klikamy strzałką w miejscu, gdzie napis powinien się pojawić. Użycie strzałki w dół powoduje określenie momentu, w którym rozpocznie się wyświetlanie napisu. Program przeskakuje do następnej linii i przy kolejnym naciśnięciu, wskazuje czas rozpoczęcia kolejnego wpisu.

Tak utworzony dokument możemy pobrać lub korzystać z niego poprzez serwis. Materiał z alternatywnym opisem możemy udostępnić, co umożliwia innym użytkownikom na podgląd naszej pracy.

Widok filmu z gotowymi napisami

Tworzenie i redagowanie napisów wymaga pewnej wprawy i większej wiedzy teoretycznej na ten temat. Jednak, aby nasze napisy były dobrze odbierane i czytelne trzeba pamiętać o kilku elementarnych zasadach. Narzędzie amara.org pomaga nam w zachowaniu tych podstawowych. W jednej linii nie powinno znajdować się więcej niż 40 znaków. Aby swobodnie przeczytać linię, potrzeba około 3 sekund. W jednej sekwencji nie powinny znaleźć się więcej niż dwie linijki tekstu. Jeśli decydujemy się na dwie linie, musimy ustawić dłuższy czas wyświetlania, tak by odbiorcy mogli to przeczytać.

Oficjalna strona narzędzia


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo Amara