Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

b-Link - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Sobota, 1 kwietnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

b-Link

1 grudnia 2014

Co z użytkownikami co na co dzień nie są w stanie korzystać z komputera za pomocą klawiatury czy myszki? Dla nich także powstało wiele rozwiązań. Jedną z nich jest bezpłatna aplikacja b-Link.

Za pomocą programu b-Link można sterować komputerem mrugając powiekami do kamery internetowej, wbudowanej do ekranu laptopa bądź podłączonej poprzez USB. Aplikacja pozwala na wprowadzanie tekstu, sterowanie wskaźnikiem i klikanie przyciskami myszy. Umożliwia bezdotykową obsługę większości popularnych aplikacji dostępnych na platformę Windows.

Podgląd użytkownika w oknie programu b-Link

b-Link umożliwia stworzenie własnych skrótów, dzięki którym łatwo uruchomimy potrzebne programy. Aplikacja wyświetla na ekranie wirtualną klawiaturę, dzięki której wprowadzamy tekst. Mrugnięciami możemy też otwierać strony www w przeglądarce internetowej. b-Link posiada także specjalny katalog ulubionych stron internetowych. Zamiast wpisywać adres lub sterować kursorem myszy do odpowiedniego łącza, po prostu otwieramy przeglądarkę na zapisanej w katalogu stronie.

Po instalacji należy przeprowadzić konfigurację ustawień w programie. Konieczne jest zeskanowanie twarzy użytkownika w celu wykrycia położenia oczu. Po poprawnym ustawieniu program jest już gotowy do pracy.

Widok wirtualnej klawiatury w programie b-Link

Sposób obsługi klawiatury, aby napisać tekst, wygląda w ten sposób, iż po widocznej na ekranie klawiaturze przesuwa się cały czas kolorowe podświetlenie. Pierwszym mrugnięciem zatrzymujemy je na wybranej kolumnie. Następnie podświetlenie zaczyna przesuwać się w dół. Kolejnym mrugnięciem zatrzymujemy się na wybranym klawiszu, który zostaje wybrany przez program i wpisany w edytor.

Konfiguracja programu b-Link

Dostęp do funkcji aplikacji zapewnia menu narzędziowe. Obsługujemy je w taki sam sposób jak klawiaturę. Zatrzymujemy podświetlenie pierwszym mrugnięciem, następnie drugim wybieramy odpowiednią funkcję. Dzięki nim jesteśmy w stanie odpowiednio skonfigurować program, stosownie  do potrzeb.

b-Link nie jest łatwym w obsłudze programem. Sporo czasu trzeba poświęcić, aby nauczyć się obsługi komputera za pomocą mrugnięć. Dodatkowo bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej pozycji przed komputerem. Kamera cały czas musi śledzić ruch naszych oczu.

Tu można pobrać program.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: b-Link logo