Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

T.A.W. Walidator WCAG 2.0 - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 18 kwietnia 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

T.A.W. Walidator WCAG 2.0

6 października 2015

T.A.W. to hiszpańskie, darmowe narzędzie on-line do analizy dostępności stron internetowych. Jest intuicyjny w obsłudze, a wyniki z przeprowadzanych analiz prezentowane są w przystępnej graficznej formie. W swych funkcjach ma także możliwość sprawdzenia strony pod kątem urządzeń mobilnych.

Analiza wstępna badania - wersja graficzna

Jak w większości tego typu narzędzi, na stronie startowej, w pole edycji wklejamy adres badanej przez nas strony. Po wstępnej analizie, wyniki prezentowane są w graficznej wersji. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje należy kliknąć na link poniżej.

Wykaz szczegółowych informacji dotyczących znalezionych problemów w serwisie

Wyniki szczegółowe przedstawione są w postaci tabeli, gdzie podana jest najpierw wytyczna standardu WCAG oraz krótki opis. Prezentowany kod błędu bądź problemu to jednocześnie link do rekomendacji konsorcjum W3C. Dalsza część, to dokładne wskazanie miejsc w wynikowym kodzie źródłowym strony. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, poniżej tabeli umieszczony jest także kod HTML i CSS analizowanej strony. Także w kodzie umieszczone są ikony, wskazujące miejsca, gdzie znajdują się błędy generujące problemy z dostępnością.

Widok analizy pod kątem urządzeń mobilnych

Zaletą aplikacji jest nie tylko sprawdzenie serwisu pod kątem standardu WCAG ale również pod kątem urządzeń mobilnych. Dodatkową zaletą są również linki, umieszczone przy wykrytych błędach, które kierują bezpośrednio do informacji o danym kryterium oraz rekomendacji Konsorcjum W3C. Pozwala to mniej zaawansowanym użytkownikom pozyskać niezbędną wiedzę, co będzie mieć wpływ na sposób i jakość przeprowadzanych przez nich analiz. Choć program jest dość prosty i wyjątkowo intuicyjny jego wadą jest bariera językowa.

Widok kodu żródłowego analizowanej strony

T.A.W. Walidator WCAG 2.0


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo walidatora T.A.W.