Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

PAC - PDF Accessibility Checker 2.0 - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 28 marca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

PAC - PDF Accessibility Checker 2.0

31 marca 2016

PAC - PDF Accessibility Checker jest darmowym oprogramowaniem, które umożliwia zbadanie poziomu dostępności dowolnego dokumentu w formacie PDF. Obecnie dostępna jest wersja PAC 2.0, która prezentuje się wyjątkowo ciekawie. Usprawniono jej działanie, co pozwala na dokładniejszą analizę. Program jest prosty w obsłudze. Po pobraniu i rozpakowaniu jest gotowy do użytku - nie wymaga instalacji. Aby rozpocząć pracę wystarczy uruchomić plik PDF Accessibility Checker 2.0 znajdujący się w rozpakowanym katalogu PAC 2. Przed rozpoczęciem badania należy określić ścieżkę dostępu do pliku PDF, który zamierzamy przeanalizować. Odbywa się to w tradycyjny sposób, tak jak w większości innych operacji w systemie Windows. Badanie rozpocznie się w chwili kliknięcia przycisku "Start". Sprawdzenie dokumentu trwa maksymalnie kilkanaście sekund, w zależności od wielkości pliku PDF.

widok rozpakowanego katalogu narzedzia pac2 z plikami zrodlowymi z zaznaczonym plikiem uruchamiajacym program

Program umożliwia sprawdzenie, czy dokument jest w całości otagowany i oznaczony (posiada wewnętrzną ukrytą strukturę znaczników, podobnych do znaczników HTML), czy ma określony język i tytuł, czy elementy graficzne posiadają teksty alternatywne itp. W centralnej części program prezentuje wyniki analizy w formie graficznej. Kolor zielony potwierdza dostępność w danym kryterium sukcesu. Podobnie jest z określeniem braku dostępności. Czerwony oznacza całkowitą niezgodność ze standardem WCAG, a kolor żółty – oznacza, że w tym miejscu występują problemy, które mogą generować kłopot z uzyskaniem informacji przez technologie asystujące.

Okno startowe programu PAC 2

Po wybraniu opcji „Report” uzyskujemy szczegółowe informacje, dotyczące wszystkich badanych elementów. Dodatkową zaletą tej prezentacji jest dokładne wskazanie lokalizacji elementów w analizowanym dokumencie.

Widok okna z prezentacją funkcji kolejności odczytu wszystkich elementów analizowanego dokumentu przez czytniki ekranowe

Poniżej wyników, w oknie głównym, znajduje się zestaw dodatkowych przycisków. Przycisk „Logical Structure” za pomocą którego, mamy możliwość podejrzenia wewnętrznej struktury znaczników w dokumencie i sprawdzenie, czy poprawnie zostały użyte znaczniki paragrafu, list elementów, nagłówków itp. Przycisk „Screen Preview” pokazuje kolejność przetwarzania dokumentu przez programy czytające. Natomiast przycisk „Document Statistics” pokazuje wszystkie znaczniki oraz ich liczbę występowania w analizowanym dokumencie.

Prezentacja szczegółowych wyników analizy badanego dokumentu wraz ze wskazaniem lokalizacji analizowanego elementu

Program można pobrać ze strony access-for-all


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo programu PAC 2