Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Narzędzie YouTube - Narzędziownia - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 28 marca 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Narzędzie YouTube

26 września 2016

Wszystkie programy pozwalające na tworzenie napisów – od najprostszych po najbardziej zaawansowane – opierają się na tej samej podstawowej zasadzie. Napis tworzymy wpisując tekst oraz oznaczając kod wejścia (moment pojawienia się napisu) i kod wyjścia (moment gdy napis znika). Kod czasowy zawiera zwykle godzinę, minutę, sekundę oraz numer klatki materiału wideo, przy czym pliki wideo mają najczęściej 25 klatek na sekundę.

Pierwsze kroki w narzędziu - wybór języka wstawianych napisów

Obsługa narzędzia YouTube jest wyjątkowo intuicyjna. Nawet pierwszy kontakt  nie powinien sprawić wielu problemów.  Jako administrator kanału, podczas wyświetlania filmu, mamy dodatkowe opcje - ikony - pozwalające na edycję materiału. Klikając na ikonkę CC włączymy zakładkę wstawiania napisów. Jeśli podczas przesyłania pliku video nie wybraliśmy języka dla filmu, narzędzie poprosi nas o jego wybranie. Następnie mamy opcje Dodaj nowe napisy, gdzie pojawią się opcje umożliwiające  dodanie pliku z już przygotowanymi napisami lub uruchomienie edytora do wstawiania napisów.

Sama zakładka wstawiania napisów jest wyjątkowo przejrzysta. Po prawej stronie mamy podgląd materiału video, co pozwala w czasie rzeczywistym, podejrzeć nasze wyniki pracy.

Widojk platformy kanału YouTube z poziomu moderatora

W lewej części, w górnym rogu, znajduje się pole edycji, dzięki kóremu wprowadzimy treść napisów. Lista poszczególnych wpisów znajduje się poniżej. Wystarczy uruchomić video i odsłuchać dialog, a następnie wstrzymać projekcję i wpisać go w pole edycyjne. Klikając w przycisk plus dodamy napis do filmu. W ten sposób należy wprowadzić pozostałą część.

Przy każdym polu podany jest czas rozpoczęcia oraz zakończenia wyświetlania napisów, tzw kod wejścia oraz wyjścia. Domyślnie wynosi 2 sekundy. Istnieje jednak możliwość edycji obu parametrów, umożliwiając tym samym precyzyjne ustawienie napisów.

Zakładka edytora YouTube do wstawiania napisów

Narzędzie YouTube pozwala także innym uczestnikom platformy, na dodawanie bądź moderowanie już dodanych napisów. Wymaga to zaznaczenia opcji “Przesyłanie napisów przez społeczność” podczas zapisu naszej pracy i publikacji napisów.

Edycja kodów wejścia oeaz wyjścia w narzędziu YouTube wprowadzanie własnych czasów

Największą zaletą narzędzia YouTube jest prostota działania, która sprawia, iż wystarczy kilka minut, by opanować obsługę tego narzędzia. Przygotowane uprzednio  napisy w jednym języku możemy zlecić do tłumaczenia na języki obce lub wykorzystać oferowaną przez YouTube funkcjonalność tłumaczenia maszynowego. Gotowe napisy możemy ściągnąć w kilku dostępnych formatach, co pozwala wykorzystać to narzędzie do przygotowania napisów do filmów, które będą prezentowane także poza YouTube.

Z uwagi na jego ograniczone możliwości posiada kilka wad, m.in. nie sprawdza się, jeśli chcemy przygotowywać regularnie duże ilości napisów. Nie posiada także wbudowanej funkcjonalności pozwalającej na formatowanie tekstu (np. kolorowanie czcionki).


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Ikona YouTube