Konkurs "The best of accessibility project"
W ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni we współpracy z MAiC ogłoszony został konkurs "The best of accessibility project". Celem konkursu było wyłonienie i wyróżnienie projektów i inicjatyw, które skutecznie i realnie wpływają na przezwyciężanie barier w dostępie do zasobów internetowych i informacji cyfrowej.
30 listopada 2014 zakończył się nabór zgłoszeń do konkursu "The best of accessibility project 2014". W konkursie udział wzięli: instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby prywatne oraz podmioty komercyjne, które realizują działania mające na celu wsparcie i promowanie idei Internetu dostępnego dla wszystkich i informacji cyfrowej wolnej od barier.
Do udziału w konkursie zgłosiło się bądź zostało wytypowanych 39 inicjatyw, które podjęły wyzwanie dostępności cyfrowej w szerokim jej rozumieniu. Jury - w skład, którego weszli:
- Prezes PFRON Pani Teresa Hernik,
- Lider Cyfryzacji Włodzimierz Marciński,
- Monika Kulik reprezentująca Orange
oraz przedstawiciele Fundacji Widzialni:
- Przewodniczący Rady Fundacji Artur Marcinkowski,
- Prezes Fundacji Wojciech Kulesza,
- Hanna Soroka
- Ewelina Bieda
Przy wyłonieniu laureatów brało pod uwagę przede wszystkim: skuteczność projektu, zasięg terytorialny, ilość uczestników projektu objętych wsparciem oraz rzecz jasna pomysł.
Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się podczas konferencji Polska Akademia Dostępności. Wiedza. Narzędzia. Rozwiązania. 18 grudnia 2014 w gościnnych i jakże nobliwych progach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrody laureatom wręczyli:
- Teresa Hernik - Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- Włodzimierz Marciński - Lider Cyfryzacji oraz
- Artur Marcinkowski - Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni.
Równorzędne wyróżnienia otrzymały projekty:
Dojrzałość w sieci Dostępne strony
Polska Cyfrowa Równych Szans Zerobarier.pl
NAGRODĘ GŁÓWNĄ W KONKURSIE THE BEST OF ACCESSIBILITY PROJECT ZDOBYŁA NINATEKA. Ninateka to portal internetowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego, na którym zgromadzone są filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
98% materiałów zamieszczonych w NINATECE to materiały bezpłatne. To ponad 3500 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam. I co najcenniejsze Ninateka wielki nacisk kładzie na dostępność swoich zbiorów. 204 materiały zostały opatrzone transkrypcjami dla osób niesłyszących i słabosłyszących. W Ninatece znajduje się również 10 spektakli, 19 filmów i 6 animacji opatrzonych audiodeskrypcją.
Dla osób głuchych niesłyszących NINATEKA udostępniła po raz pierwszy 10 filmów z profesjonalnymi tłumaczeniami migowymi. Tłumaczenia do wybranych materiałów powstały w wyniku konsultacji z nauczycielami dzieci i młodzieży głuchej, w odpowiedzi na ich oczekiwania i potrzeby.
Serwis NINATEKI został również dostosowany do wyświetlania w trybie dużego kontrastu oraz wyposażony w specjalną wersję z podwyższonym kontrastem, z której skorzystają osoby słabowidzące. Serwis jest dostępny również dla osób korzystających z technologii asystujących i urządzeń mobilnych. Serwis spełnia wymogi standardu WCAG 2.0 na poziomie AA.
Serdecznie gratulujemy laureatom - mamy nadzieję, że nasza skromna nagroda wzmocni ich przekonanie o słuszności i wartości ich działań i zmotywuje do kolejnych.