Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Konkurs "The best of accessibility project" - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 23 maja 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

 • Domyślna wielkość czcionki
 • Czcionka średnia
 • Czcionka duża

Kontrast

Konkurs "The best of accessibility project"

19 grudnia 2014

W ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni we współpracy z MAiC ogłoszony został konkurs "The best of accessibility project". Celem konkursu było wyłonienie i wyróżnienie projektów i inicjatyw, które skutecznie i realnie wpływają na przezwyciężanie barier w dostępie do zasobów internetowych i informacji cyfrowej.

30 listopada 2014 zakończył się nabór zgłoszeń do konkursu "The best of accessibility project 2014". W konkursie udział wzięli: instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby prywatne oraz podmioty komercyjne, które realizują działania mające na celu wsparcie i promowanie idei Internetu dostępnego dla wszystkich i informacji cyfrowej wolnej od barier.

Do udziału w konkursie zgłosiło się bądź zostało wytypowanych 39 inicjatyw, które podjęły wyzwanie dostępności cyfrowej w szerokim jej rozumieniu.  Jury - w skład, którego weszli:

 • Prezes PFRON Pani Teresa Hernik,
 • Lider Cyfryzacji Włodzimierz Marciński,
 • Monika Kulik reprezentująca Orange

oraz przedstawiciele Fundacji Widzialni:

 • Przewodniczący Rady Fundacji Artur Marcinkowski,
 • Prezes Fundacji Wojciech Kulesza,
 • Hanna Soroka
 • Ewelina Bieda

Przy wyłonieniu laureatów brało pod uwagę przede wszystkim: skuteczność projektu, zasięg terytorialny, ilość uczestników projektu objętych wsparciem oraz rzecz jasna pomysł.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się podczas konferencji Polska Akademia Dostępności. Wiedza. Narzędzia. Rozwiązania. 18 grudnia 2014 w gościnnych i jakże nobliwych progach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrody laureatom wręczyli:

 • Teresa Hernik - Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
 • Włodzimierz Marciński - Lider Cyfryzacji oraz
 • Artur Marcinkowski - Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni.

Równorzędne wyróżnienia otrzymały projekty:

Dojrzałość w sieci                                                         Dostępne strony

Statuetka dla Dojrzałości w sieci               Statuetka dla Dostępnych stron    

Polska Cyfrowa Równych Szans                                       Zerobarier.pl

Statuetka dla Polski Cyfrowej Równych Szans               Statuetka dla Zerobarier.pl

NAGRODĘ GŁÓWNĄ W KONKURSIE THE BEST OF ACCESSIBILITY PROJECT ZDOBYŁA NINATEKA. Ninateka to portal internetowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego, na którym zgromadzone są filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

98% materiałów zamieszczonych w NINATECE to materiały bezpłatne. To ponad 3500 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam. I co najcenniejsze Ninateka wielki nacisk kładzie na dostępność swoich zbiorów. 204 materiały zostały opatrzone transkrypcjami dla osób niesłyszących i słabosłyszących.  W Ninatece znajduje się również 10 spektakli, 19 filmów i 6 animacji opatrzonych audiodeskrypcją.

Dla osób głuchych niesłyszących NINATEKA udostępniła po raz pierwszy 10 filmów z profesjonalnymi tłumaczeniami migowymi. Tłumaczenia do wybranych materiałów powstały w wyniku konsultacji z nauczycielami dzieci i młodzieży głuchej, w odpowiedzi na ich oczekiwania i potrzeby.

Statuetka dla Ninateki
Serwis NINATEKI został również dostosowany do wyświetlania w trybie dużego kontrastu oraz wyposażony w specjalną wersję z podwyższonym kontrastem, z której skorzystają osoby słabowidzące. Serwis jest dostępny również dla osób korzystających z technologii asystujących i urządzeń mobilnych. Serwis spełnia wymogi standardu WCAG 2.0 na poziomie AA.

Serdecznie gratulujemy laureatom - mamy nadzieję, że nasza skromna nagroda wzmocni ich przekonanie o słuszności i wartości ich działań i zmotywuje do kolejnych.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Zwycięska statuetka Ninateki
Powiększ zdjęcie: Laureaci konkursu "The best of accessibility project"