Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Grupa do spraw Dostępności - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 17 września 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Grupa do spraw Dostępności

9 listopada 2014

W ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych powołano Grupę roboczą ds. Dostępności Zasobów Internetowych. Rada Programowa Porozumienia uznała, że  bardzo ważne jest zwiększanie kompetencji cyfrowych nie tylko użytkowników Internetu ale również ich twórców w kontekście tworzenia stron www dostępnych dla jak największej liczby użytkowników.

Zbliża się termin wyznaczony przez Rozporządzenie w Sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności dostosowania publicznych stron internetowych do standardu WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). W maju 2015 r. wszystkie serwisy podmiotów realizujących zadania publiczne powinny być dostosowane dla osób starszych, niepełnosprawnych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe. Jak wynika z badania Fundacji Widzialni (Raport Otwarcia 2013) jedynie 1,7% stron www spełnia minimalne kryteria dostępności. Jednym z głównych powodów niskiego poziomu dostępności serwisów www jest brak umiejętności ich twórców oraz wiedzy na temat potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych.

Grupa ds. Dostępności Zasobów Internetowych zajmie się:

  • wskazywaniem twórcom stron www, administratorom i redaktorom treści dobrych praktyk w przygotowywaniu produktów dostępnych dla wszystkich użytkowników,
  • promowaniem rozwiązań zwiększających dostępność do zasobów Internetowych,
  • organizowaniem warsztatów i seminariów poświęconych tworzeniu serwisów internetowych oraz ich zarządzaniu,
  • przygotowywaniem rekomendacji oraz wsparciem dla Rady do Spraw Cyfryzacji powołanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Koordynatorem Grupy jest Artur Marcinkowski z Fundacji Widzialni.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Uczestnicy spotkania