Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Konferencja "Polska Akademia Dostępności: Wiedza, Narzędzia, Rozwiązania" - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Czwartek, 23 maja 2024

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Konferencja "Polska Akademia Dostępności: Wiedza, Narzędzia, Rozwiązania"

21 grudnia 2014

18 grudnia 2014 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego  odbyła się konferencja „Polska Akademia Dostępności: wiedza, narzędzia, rozwiązania”, zorganizowana przez Fundację Widzialni w ramach projektu Polska Akademia Dostępności dofinansowanego ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

W ramach Polskiej Akademii Dostępności przeprowadzono największe jak do tej pory badania dostępności stron www podmiotów publicznych i oczekiwań ich twórców. Badania wykazały brak wiedzy w jaki sposób dostosować serwisy publiczne aby spełniały standard  dostępności (WCAG) i były powszechnie dostępne dla użytkowników nienależnie od ich niepełnosprawności, wieku, używanego sprzętu i oprogramowania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom realizatorzy projektu przygotowali gotowe rozwiązania, narzędzia i bazę wiedzy. Przygotowano 180 wzorców www wraz z systemami zarządzania treścią zgodnych ze standardem w taki sposób aby każda zainteresowana instytucja, podmiot prywatny i osoba fizyczna mogły je pobrać za darmo, zainstalować i uruchomić na własnym serwerze. Przygotowano również specjalną platformę e-learningową na której znajduje się zestaw kursów dla początkujących i zaawansowanych twórców stron i redaktorów treści. Opracowano portal informacyjny prezentujący zagadnienia dostępności www, forum dyskusyjne, zbiór narzędzi wraz z opisami ułatwiającymi tworzenie serwisów internetowych dostępnych dla wszystkich użytkowników.

Podczas konferencji wyróżniono i nagrodzono projekty, które najskuteczniej łamią bariery w dostępie do informacji publicznej. Laureatem pierwszej edycji konkursu „The best of accessibility project” został projekt Ninateka realizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny.  Wyróżnienia otrzymały projekty:  Koalicja „Dojrz@łość w sieci”, Dostępne strony, Polska Cyfrowa Równych Szans, internetowy przewodnik turystyczny Zerobarier.pl.

W drugiej części konferencji  odbył się  panel dyskusyjny, którego tematem  była” Dostępność do zasobów internetowych kluczem do budowania społeczeństwa informacyjnego opartego na wiedzy”.

W panelu udział wzięli:

  •     Włodzimierz  Marciński Lider Cyfryzacji Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
  •     Michał  Jaworski  Dyrektor ds. Strategii Technologicznej Microsoft
  •     Anna Demus  Doradca Ekonomiczny Departamentu Administracji Najwyższej Izby Kontroli
  •     Jowanka Jakubek-Lalik Pracownik Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  •     Wojciech Kulesza Prezes Fundacji Widzialni

Michał Jaworski z Microsoft stwierdził między innymi, że rozwiązania wspierające dostępność powinny być łatwe, proste i powszechne:

Nie zależy nam na tym, żeby to było coś punktowego. Zależy nam na tym, żeby trafiło jak najszerzej i wszędzie. Do firm, do urzędów, do organizacji, wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest technika cyfrowa.

Włodzimierz Marciński z Ministerstwa Administracji  i Cyfryzacji, zwrócił uwagę jak ważna jest rola w uświadamianiu nie tylko redaktorów i administratorów stron www z zakresu dostępności zasobów internetowych zgodnie ze standardem WCAG 2.0, ale również polityków i zwierzchników administracji państwowej:

Dzielenie się doświadczeniami i pokazywanie tego co zostało zrobione jest bardzo ważne i owocuje. Państwa rola jest znaczna (...)To, co zrobiliście poradniki, szablony pójdą w świat. Będziemy dalej promować rozwiązania w administracji tak szeroko, jak to tylko możliwe (...) Jest sporo konkretnych rozwiązań na rynku i powinniśmy wszyscy bardzo głośno na ten temat mówić. Polityków trzeba uświadamiać, że to jest istotne i ważne.

Polskie prawo zobowiązuje podmioty realizujące zadania publiczne (rozporządzenie w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności) do dostosowania swoich serwisów www dla potrzeb osób niepełnosprawnych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe. Dostosowanie to powinno być zgodne z międzynarodowym standardem WCAG. Ustawodawca wyznaczył podmiotom publicznym czas na realizację zapisów rozporządzenia do maja 2015r. Z badań Fundacji Widzialni - między innymi przeprowadzonych w ramach projektu, wynika, że niecałe 2% stron www jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Zwycięska statuetka Ninateki
Powiększ zdjęcie: Wice Przewodnicząca Rady Fundacji Widzialni - Monika Szczygielska
Powiększ zdjęcie: Prezes Fundacji Widzialni - Wojciech Kulesza, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni - Artur Marcinkowski
Powiększ zdjęcie: Podsekretarz Stanu w MAC - Bogdan Dombrowski
Powiększ zdjęcie: Uczestnicy konferencji
Powiększ zdjęcie: Laureaci konkursu "The best of accessibility project"
Powiększ zdjęcie: Panel dyskusyjny "Dostępność do zasobów internetowych kluczem do budowania społeczeństwa informacyjnego opartego na wiedzy"
Powiększ zdjęcie: Konferencja dostępna dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi
Powiększ zdjęcie: Tomasz Smakowski - tłumacz języka migowego na konferencji
Powiększ zdjęcie: Transmisja online konferencji
Powiększ zdjęcie: Magda Bocheńska z Ninateki - Zwycięzca konkursu "the best of accessibility project"
Powiększ zdjęcie: Wyróżnienie w konkursie "The best of accisssibility project" - Dostępne Strony
Powiększ zdjęcie: Wyróżnienie w konkursie "The best of accisssibility project" - Polska Cyfrowa Równych Szans
Powiększ zdjęcie: Wyróżnienie w konkursie "The best of accisssibility project" - zerobarier.pl