Jesteś tutaj:
Badania WebAIM
WebAIM (Web Acccessibility in mind) to organizacja non-profit Konsorcjum W3C, która zajmuje się dostępnością. Od wielu lat WebAIM prowadzi szkolenia, wdraża narzędzia do analizy dostępności, a także prowadzi intensywne badania wśród użytkowników z niepełnosprawnościami oraz wśród twórców stron z całego świata.
Badania te mają na celu zapoznanie się z preferencjami internautów, by rekomendacje wydawane przez W3C były dostosowane do potrzeb użytkowników i zmieniających się rozwiązań technologicznych. Ostatnie badanie przeprowadzono w 2014 i było ono skierowane do użytkowników korzystających z czytników ekranowych. W ankiecie wzięło udział około 1500 osób z całego świata. 95% stanowiły osoby z niepełnosprawnością, a 5% badanych to pełnosprawni użytkownicy, twórcy stron, szkoleniowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Opis obrazka. Udział procentowy użytkowników korzystających z czytników ekranowych na świecie: JAWS (czerwony) 50%, Window-Eyes (zielony) 6,7%, Voice Over (niebieski) 10,3%, NVDA (żółty) 18,6%, systemowe ułatwienia dostępu (fioletowy) 7,7%, Zoomtext (jasnoczerwony) 1,3%, Chrome Vox (jasnozielony) 0,4%, pozostłe (błękitny) 4,9%.
Jedno z wielu pytań w ankiecie, dotyczyło używanego sprzętu i oprogramowania. Z badań widać, że JAWS jest wciąż najbardziej popularnym czytnikiem ekranowym na świecie. Około 50% osób korzystających ze screen reader’ów to właśnie użytkownicy aplikacji JAWS. Darmowy program NVDA jest coraz częściej używanym jako pierwsza, główna aplikacja asystująca. W ostatnich latach liczba użytkowników NVDA wzrosła dwukrotnie. NVDA cieszy się największym zainteresowaniem w Europie. Ponad 80% użytkowników w UE korzysta właśnie z tego programu. Zauważono także pewną prawidłowość wśród osób korzystających z technologii asystujących. Im bardziej zaawansowani użytkownicy tych technologii, tym bardziej są oni otwarci na technologie open source’owe i chętniej z nich korzystają. Badania pokazują także, że osoby niepełnosprawne korzystają co najmniej z dwóch programów asystujących na jednym urządzeniu. Bardziej zaawansowani nawet z czterech.
Opis obrazka. Odpowiedź ankietowanych co ma wpływ na poprawę dostepności: tworzenie bardziej dostępnych stron (biały) 81,3%, tworzenie bardziej zaawansowanych technologii asystujących (czerwony) 18,7%.
Jedną z istotnych kwestii było pytanie dotyczące czynnika wpływającego na poprawę dostępności. Ponad 80% badanych odpowiedziała, że należy tworzyć bardziej dostępne strony www, by osoby korzystające z technologii asystujących mogły sprawnie dotrzeć do szukanych treści. Pozostała część stwierdziła, iż należałoby usprawnić programy asystujące. Użytkownicy biorący udział w badaniu, jak w poprzednich latach, nadal uważali, iż za wpływ dostępności stron odpowiadają te same czynniki: brak odpowiedniej świadomości i wiedzy na temat standardu WCAG 2.0, obawa przed stworzeniem dostępnej, ale „mało atrakcyjnej” strony oraz kwestie finansowe.
Ciekawym wynikiem badania było także pozytywne podejście do kwestii wykrywania przez przeglądarki internetowe technologii asystujących. Pomimo braku prywatności w sieci, osoby te uważały za wygodną możliwość by przeglądarka wykrywała program asystujący, zmieniając ustawienia wyświetlania strony.
Osoby korzystające z czytników ekranowych coraz częściej korzystają z wielu urządzeń jednocześnie. Połowa ankietowanych, używa w życiu codziennym, wszystkich urządzeń: komputera stacjonarnego, laptopa i urządzenia mobilnego. Badania pokazują, choć to widać od dłuższego czasu, że w ostatnich latach wzrosła liczba użytkowników z niepełnosprawnością korzystających z technologii mobilnych. Rozwój aplikacji mobilnych i możliwości tworzenia ułatwień dostępu do tych urządzeń powoduje coraz większe zainteresowanie tymi technologiami. Rozwój aplikacji pomocniczych sprawia także, że są one coraz bardziej powszechne i tańsze.
Jak pokazują wyniki badań, na całym świecie wciąż brakuje odpowiedniej wiedzy i świadomości twórcom stron internetowych, na temat dostępności i dobrych praktyk WCAG. Rośnie także świadomość samych użytkowników niepełnosprawnych i ich znajomość technologii pomocniczych. Mamy nadzieję, że dzięki Polskiej Akademii Dostępności sytuacja w Polsce ulegnie diametralnej zmianie i przyczyni się do znacznej poprawy jakości i dostępności stron www.