Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Podsumowanie dotychczasowych prac Polskiej Akademii Dostępności - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 26 lutego 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Podsumowanie dotychczasowych prac Polskiej Akademii Dostępności

12 maja 2015

Polska Akademia Dostępności  to efekt pracy wielu specjalistów, liderów w Polsce, z dziedziny dostępności oraz skutecznych metod wdrażania rozwiązań związanych z tworzeniem dostępnych stron www oraz dystrybucji informacji w wersji cyfrowej.

Dzielimy się z Państwem wiedzą i doświadczeniem by sprostać oczekiwaniom i szerzyć idee dostępności i równego dostępu do informacji.

Narzędzia oraz produkty udostępnione w ramach Polskiej Akademii Dostępności stworzone zostały by sprostać  Państwa oczekiwaniom. Opinie użytkowników o ich prostej oraz intuicyjnej obsłudze mówią same za siebie. Z taką  ideą powstały, by w znacznej mierze automatycznie zapewniać dostępność serwisu oraz wprowadzanych treści, przyczyniając się do poprawy jakości udostępnianych informacji.

Zapewniam, że nasza wizytówka dzięki Państwa wsparciu i szablonie będzie się z dnia na dzień pozytywnie zmieniała. Współpraca z PAD motywuje do działania i jest ogromną przyjemnością. Osobiście się uzależniłam. Zachęcam wszystkich, bo naprawdę wartoopinia pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach, który wykorzystał nasz szablon.

Stworzone w pełni dostępne szablony wraz z panelami CMS docenili także sami programiści i informatycy związani z Grupą ds. Dostępności działającej w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, podkreślając ich technologiczne udogodnienia dające możliwości osobom z niepełnosprawnościami.

Autorzy systemu CMS zaprojektowali go oraz panel administracyjny w skupieniu na dostępności. Widać to w niemal każdym elemencie interfejsu, szczególnie gdy porównać go z innymi, gdzie dostępność jest dodatkowa lub wdrażana znacznie później, niż sam panel. Redaktorzy treści otrzymali do dyspozycji dwa edytory - Tiny MCE w wersjach 3 i 4, ponieważ wcześniejsza miała poważne problemy z dostępnością, usunięte w wersji późniejszej. Jeżeli jednak ktoś woli starszą wersję - nadal może z niej korzystać. Z panelu administracyjnego swobodnie mogą korzyystać osoby z różnymi niepełnosprawnościami, co nie jest wcale częste. Dla dopełnienia obrazu - autorzy przygotowali instrukcję obsługi, w której wyjaśniają nie tylko sposób zarządzania CMS-em, ale także kwestie dostępności interfejsu i tworzenia dostępnych treści - Jacek Zadrożny, Fundacja Vis Maior

To pierwszy CMS, który umożliwia pracę na nim także osobom niewidomym i z niepełnosprawnością ruchu - Mateusz Ciborowski, Akces Lab.

Taki cel przyświecał nam od początku. Darmowych, ale niedostępnych CMS jest na rynku wiele. Tworząc wyłącznie szablony nie stworzylibyśmy niczego nowego – Przemysław Marcinkowski, specjalista ds. dostępności i współtwórca PAD

Rosnąca liczba fanów na naszym profilu Facebook, telefony do redakcji, przysyłane e-maile oraz aktywność na forum świadczą o ogromnym zainteresowaniu projektem. Obecnie zanotowaliśmy już ponad 1800 pobrań naszych w pełni dostępnych szablonów stron www z Wzorcowni, a ponad 300 uczestników ukończyło nasze kursy na platformie e-learningowej.

Naszą ideą rozpowszechniania i promowania działań poprawiających stan dostępności stron www docenił także Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, wykorzystując  jeden z  szablonów PAD do opracowania własnego serwisu www. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wielu wydarzeniach związanych z tematyką dostępności, m.in. audycje radiowe oraz prezentacji PAD w pałacu prezydenckim.

Polska Akademia Dostępności posiada ogromny potencjał rozwojowy. Mając tego świadomość, wciąż zamierzamy go rozwijać, z uwzględnieniem Państwa sugestii. Kolejne kursy na platformie e-learningowej, nowe szablony oraz dostosowanie już obecnych do najnowszych rozwiązań technologicznych, to nasze najbliższe plany do zrealizowania. W tym roku ruszyła także kolejna, II edycja Konkursu The Best Of Accessibility Project, promującego i nagradzającego dobre praktyki z zakresu propagowania i stosowania dostępności, rozszerzonej o kategorię dla użytkowników PAD, którzy pobrali i zainstalowali szablon.

Pamiętając, iż dostępność jest procesem, o który należy dbać, będziemy udostępniać rozwiązania , przedstawiać metody, dzięki którym będą Państwo mogli usprawnić swe działania związane z dostępnością i wdrażaniem ich w swoich  serwisach www.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo ustawienia