Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Podsumowanie 2017 roku - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Środa, 6 grudnia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

Podsumowanie 2017 roku

2 stycznia 2018

Po raz kolejny wspólnie żegnamy mijający rok i po raz kolejny wspólnie witamy nowy. Jak w każdej organizacji także i u nas to moment wyjątkowy. Jest to bowiem chwila na pewne refleksje oraz podsumowanie.

To czas wyciągania wniosków, reorganizacji i planowania dalszych działań. Zanim jednak przejdziemy w nowy - 2018 rok - zapraszamy do podsumowania naszych działań w mijającym sezonie.

Badania stron www

Monitorując konsekwentnie poziom dostępności stron internetowych administracji w Polsce, po raz kolejny prezentowaliśmy wyniki raportu dostępności, gdzie badaliśmy zgodność ze standardem WCAG  stron www najważniejszych instytucji w Polsce, m.in. Prezydenta RP, Sejmu, Senatu oraz Ministerstw. W tym roku po raz pierwszy badanie wzbogaciliśmy o wybrane e-usługi  oferowane obywatelom. Przypominając aktualny poziom dostępnych serwisów administracji publicznej wzrósł do 47,8%.

Wysoki wynik w porównaniu do lat ubiegłych może zaskakiwać. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę ogrom pracy jaki nasza Fundacja oraz inne organizacje wykonały wydając podręczniki, organizując konferencje, szkolenia, uczestnicząc w partnerstwach i koalicjach to się okaże, że wynik wcale nie jest zaskakujący. Tak powinno być i liczymy, że w kolejnych latach będzie jeszcze lepiej. Niestety cały czar prysł przy badaniu e-usług. Tam naprawdę jest wiele do zrobienia. O ile w portalach informacyjnych np. obywatel.gov.pl prawie wcale nie ma problemu to użytkownicy z dysfunkcjami wzroku wykluczeni są na dalszym etapie poprzez formularze, gdzie królują nieopisane pola i obrazkowe kody CAPTCHA - mówił Przemysław Marcinkowski, specjalista ds. Dostępności podczas prezentowania raportu w Sejmie RP.

Drugim ważnym badaniem był przeprowadzony we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego ranking najważniejszych serwisów przewoźników kolejowych w Polsce. Była to kolejna - czwarta edycja - cyklicznych badań UTK "Kolej na dostępność", którą zapoczątkowaliśmy w 2012 roku.

Konkurs SIBB oraz Lider Cyfrowej Dostępności

Celem organizowanego przez nas konkursu Strona Internetowa bez Barier jest promowanie pozytywnych praktyk w tworzeniu, redagowaniu i zarządzaniu stronami www. Także i w tym roku równolegle podczas prezentacji raportu dostępności uhonorowaliśmy najlepszych za wkład nad wdrażaniem standardu dostępności.

A oto lista tegorocznych Laureatów:

  • w kategorii Najlepszy z Najlepszych: Zintegrowany Raport Roczny Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM 2015 za serwis www.gaz-system.pl/ea/rr2015,
  • w kategorii strona publiczna powyżej 100 podstron: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie za serwis www.zut.edu.pl,
  • w kategorii strona publiczna do 100 podstron: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie za serwis www.mops.cieszyn.pl,
  • w kategorii strona niepubliczna do 100 podstron: WCAG Paweł Starościak za serwis www.wcag.pl,
  • w kategorii strony powstałe w oparciu o Szablony Polskiej Akademii: Symulator Kolejowy za serwis symulatory.net.pl,
  • w kategorii strony powstałe w oparciu o Szablony Polskiej Akademii: Napisy-Audiodeskrypcja.

Noowością w tym roku był Konkurs na Lidera Cyfrowej Dostępności. Jacek Zadrożny - jako Optimus Prime - niemal jednogłośnie został wskazany przez jurorów, za wieloletni wkład oraz zaangażowanie w promowanie i pracę nad zwiększeniem dostępności cyfrowej w Polsce.

Ważne dla Was i dla nas

Początek roku to podjęcie wspólnego dialogu z międzynarodową agencją reklamową JWT. Efektem owocnej współpracy jest m.in. odsłona naszej strony internetowej. To idealny przykład, że nowoczesność może iść w parze z dostępnością.
Kolejnym ważnym  wydarzeniem - "krokiem milowym w dostępności programów informacyjnych, publicystycznych i rozrywkowych w telewizji” - było nadawanie w prime time napisów na żywo w programie rozrywkowym "Taniec z gwiazdami" przez telewizję Polsat.  Zespołem, który zadbał o napisy była ekipa dostępni.eu wraz z Wiceprzewodniczącą Fundacji Widzialni - Moniką Szczygielską.
Z dumą możemy przekazać informację, że nasza praca oraz zaangażowanie nie pozostaje bez echa. W konkursie Digital Champions, gdzie m.in. w ramach rywalizacji wyróżniane są też osoby angażujące się w odpowiedzialne promowanie idei cyfrowej transformacji, jako drogi rozwoju biznesowego i społecznego, nominację otrzymał  Przewodniczący Rady Fundacji - Artur Marcinkowski.
Bacznie obserwujemy działania administracji przy wdrażaniu standardu dostępności w oferowane usługi cyfrowe. Dzięki inicjatywie Widzialni-Watchdog, w tym roku kilka zgłoszeń przyniosło pozytywny wydźwięk. Interwencja dotycząca nowego formularza o wydanie dowodu osobistego wywołała spore poruszenie w Ministerstwie Cyfryzacji. Dzięki wskazaniu rażących błędów - tworzących ogromne bariery w dostępie do informacji - natychmiast usunięto problemy. Z ostatniej chwili - także Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na zgłoszenie - wyrażając tym samym chęć podjęcia dialogu mającego na celu zwiększenie dostępności oferowanych e-usług.

Wprowadzanie nowych usług cyfrowych powinno być gruntownie przetestowane pod kątem zgodności ze standardem WCAG 2.0 na poziomie AA. Bez tego elementu osoby ze specjalnymi potrzebami pozostaną na marginesie życia społecznego i cyfrowego - wspomina Artur Marcinkowski, Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni.

W tym roku Grupa ds. Dostępności spotkała się w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie doszło do wyjątkowego dialogu pomiędzy ekspertami ds. dostępności a przedstawicielami administracji. Wśród gości były takie osoby jak, Anna Streżyńska - Minister Cyfryzacji czy Grzegorz Zajączkowski - Lider Cyfryzacji w Polsce. W rozmowach uczestniczyli także twórcy stron www z Centralnego Ośrodka Informatycznego, a także przedstawiciele ORE.

Nikt dziś nie dyskutuje z koniecznością dodawania opisów alternatywnych dla grafik, napisów dla niesłyszących, transkrypcji czy audiodeskrypcji do multimediów. Wszyscy zgadzamy się jednak, że jest pewna granica dostępności, która pozwala zapewnić spełnianie standardów WCAG 2.0. i ten krytyczny moment gdzie standard nie wystarcza i tu powinni wkroczyć specjaliści innych dziedzin – powiedziała Monika Szczygielska.

Koniec roku był dla Nas wyjątkowo pracowity. W partnerstwie z Orange Polska zaprezentowaliśmy światu portal informacyjny - MamPrawoDo - wszystko o prawach osób z niepełnosprawnościami w jednym miejscu. Jako pierwsze zostały tu opublikowane informacje dotyczące dostępu do usług telekomunikacyjnych. W roku 2018 planujemy jego dalszy rozwój, niwelując deficyt informacji w różnych dziedzinach życia społecznego osobom ze szczególnymi potrzebami.

Projekty, projekty, projekty

Realizujemy z powodzeniem nasz kolejny projekt - Biuro Aktywizacji Społecznej - mający na celu aktywizację osób z niepełnosprawnością, podnoszenie ich kwalifikacji oraz pomoc w zatrudnieniu. Już teraz szkolimy kolejną grupę. Pod bacznym okiem naszych trenerów uczymy ich tajników sprzedaży internetowej m.in. na stanowisku asystenta sprzedaży. Dzięki partnerstwom rozszerzyliśmy ofertę szkoleniową oraz wsparcie na całe województwo śląskie, co pozwoli na aktywizację znacznie większej liczby osób z niepełnosprawnościami.

Nasz flagowy projekt Polska Akademia Dostępności doczekał się III edycji. Tym razem skierowaliśmy naszą pomoc w kierunku trzeciego sektora. W ramach działań finansowanych z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich opracowaliśmy wyjątkowo atrakcyjne szablony stron internetowych. Byliśmy także w kilku miastach w Polsce gdzie gruntownie przeszkoliliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych, osób współpracujące, wolontariuszy odpowiedzialnych za redagowanie oraz administrowanie serwisami www.

Nowe przed nami

Wspólnie wchodząc w nowy rok, z nowymi projektami, ciekawymi pomysłami wytrwale dążyć będziemy do poprawy dostępności zasobów cyfrowych. Pamiętajcie, pierwszy kwartał to Konferencja w Sejmie RP gdzie prezentować będziemy wyniki kolejnego raportu dostępności. To czas kiedy ogłosimy także Laureatów Konkursów Strona Internetowa bez Barier oraz Lidera Cyfrowej Dostępności.

Co dalej…? Obserwujcie Nas na profilu Facebook’a oraz na naszej stronie www.
W dostępny Nowy Rok!
Zespół Fundacji Widzialni


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Kalendarz wyświetlany na ekranie tabletu leżącego na biurku