Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Konferencja Włączenie Cyfrowe - dostępna Polska - Aktualności - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Wtorek, 31 stycznia 2023

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

 • Domyślna wielkość czcionki
 • Czcionka średnia
 • Czcionka duża

Kontrast

Konferencja Włączenie Cyfrowe - dostępna Polska

17 kwietnia 2018

Konferencja orgaznizowana przez Fundację Widzialni odbyła się 16 kwietnia w Sejmie RP. Tematem wiodącym była szeroko pojęta dostępność, odnosząca się przede wszystkim do stron internetowych, e-Usług oraz aplikacji mobilnych.

Raport Dostępności 2018

Zaprezentowany Raport Dostępność 2018 wskazuje na niski wzrost dostępności w cyfrowej przestrzeni publicznej (48,2%), w porównaniu z wynikami ubiegłorocznego Raportu (47,8%). Obecny stan determinowany jest spadkiem jakości redagowanych stron internetowych.

Ze względu na kierunek rozwoju państwa w sferze informatyzacji do badania włączono także e-usługi i aplikacje mobilne. W zestawieniu z danymi z poprzedniego raportu poziom e-Usług uległ poprawie. Pomimo progresu istnieje potrzeba wdrożenia działań gwarantujących całkowite wyeliminowanie problemów, w odniesieniu do e-Usług, jak i aplikacji mobilnych.

Raport Dostępności 2018 (plik PDF)

Konkursy "Strona Internetowa bez Barier" oraz "Lider Cyfrowej Dostępności 2018"

Podczas konferencji zostały ogłoszone wyniki IX edycji konkursu "Strona Internetowa bez Barier". Nagrody otrzymali: Łódzka Kolei Aglomeracyjnej Sp. z o.o., Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Bank Millennium, Fundacja Tus oraz Fundacja Kulawa Warszawa.

Poznaliśmy także laureata konkursu "Lider cyfrowej dostępności 2018". Statuetkę odebrała Pani dr Lidia Stępińską-Ustasiak, Radca Prezesa w imieniu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W konkursie wyróżniono również Związek Banków Polskich, którego reprezentował Prezes Krzysztof Pietraszkiewicz.

Panel dyskusyjny "Dostępna Polska 2025. Realne wyzwanie czy niespełnione marzenie?"

Panel dyskusyjny zamykający konferencję stanowił okazję do analizy problemów związanych z dostępnością.

Kiedy Polska stanie się dostępnym krajem? Czy rządowy program Dostępność Plus rozwiąże problem ograniczonej dostępności w przestrzeni publicznej? Jakie warunki muszą zostać spełnione aby program wywarł faktyczny wpływ na poprawę dostępności? Inicjatywy dobrze rokujące – jak je wspierać? Finansowanie – czy fundusze unijne w ramach polityki spójności są gwarantem realizacji określonych założeń? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali przedstawiciele administracji rządowej, samorzadowej i pozarządowych organizacji branżowych.

W debacie o dostępności w sferze publicznej udział wzięli:

 • Robert Król, Z-a Dyrektora Departamentu Kompetencji Cyfrowych, Ministerstwo Cyfryzacji;
 • Piotr Krasuski, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju;
 • Dorota Kończyk, Pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. dostępności, Urząd Miasta Warszawy,
 • Adam Pietrasiewicz, Przewodniczący Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, Spółdzielnia Socjalna Akces Lab, nominowany do nagrody Lider Cyfrowej Dostępności;
 • Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich, ZBP - wyróżniony w konkursie Lider Cyfrowej Dostępności;
 • dr Lidia Stępińska-Ustasiak, Radca Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, UKE - Lider Cyfrowej Dostępności 2018.

Moderatorem panelu była: Monika Szczygielska, Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Widzialni, ekspert ds. dostępności, członek Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.

Dostępne wydarzenie

Konferencja była w pełni dostępna dla osób o specjalnych potrzebach. Zapewniliśmy: tłumaczenie na polski język migowy (PJM) i pętlę indukcyjną. Miejsce jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Do dyspozycji osób z niepełnosprawnościami byli również asystenci. Transmisję online z tłumaczeniem migowym zapewnił Ośrodek Informatyki Kancelarii Sejmu.

Link do transmisji z Sejmu z tłumaczeniem na PJM (Polski Język Migowy)otwiera się w nowym oknie

Partnerami konferencji byli:

 • Orange Polska,
 • Soflab Technology Sp. z o.o.

Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Uczestnicy konferencji siedzący przy stołach