Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

NINATEKA - I edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Piątek, 26 lutego 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

NINATEKA

28 listopada 2014

Nazwa Projektu

NINATEKA

Strona www projektu

http://ninateka.pl/

Czas trwania projektu

-

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

NINATEKA jest projektem Narodowego Instytutu Audiowizualnego, narodowej instytucji kultury powołanej w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego.

Opis projektu, w tym cele projektu

NINATEKA jest portalem internetowym gromadzącym filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.  

98% materiałów zamieszczonych w NINATECE to materiały bezpłatne. To ponad 3500 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam. 

NINATEKA prowadzi ponadto część edukacyjną nazwaną NINATEKA EDU, która jest przeznaczona tylko dla uczniów i nauczycieli. To pierwsza tego typu multimedialna biblioteka edukacyjna w Polsce. Gromadzone są w niej materiały audiowizualne, która są świetnym wprowadzeniem w świat mediów, filmu, animacji, kultury i sztuki, jak również gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli i ćwiczenia.

NINATEKA powstała z myślą o wszystkich użytkownikach – również tych, którzy często spotykają się z wykluczeniem z przestrzeni cyfrowej i utrudnionym dostępem do kultury. NINATEKA jest otwarta dla osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni korzystać z zasobów Internetu.
NINATEKA jest jedynym portalem w Polsce, który daje tak łatwy dostęp do polskiego dziedzictwa audiowizualnego dla wszystkich użytkowników – również tych, którzy spotykają się z wykluczeniem z przestrzeni Internetu. Portal NINATEKA wyposaża swój serwis w transkrypcje, audiodeskrypcje, tłumaczenia migowe.

Uzasadnienie

NINATEKA stale pracuje nad dostępnością multimediów - dzięki pracy wolontariuszy, 204 materiały zostały opatrzone transkrypcjami dla osób niesłyszących i słabosłyszących.  
Z rozwiązań stosowanych w portalu skorzystają również osoby, które nie mogą odsłuchać ścieżki dźwiękowej materiałów, seniorzy, osoby korzystające z urządzeń mobilnych, czy obcokrajowcy uczący się języka polskiego.

W NINATECE znajduje się również 10 spektakli, 19 filmów i 6 animacji opatrzonych audiodeskrypcją. To rozwiązanie, dzięki któremu film mogą w pełni odbierać osoby niewidome i słabowidzące.

Dla osób głuchych nie znających polskiego języka fonicznego NINATEKA udostępniła po raz pierwszy 10 filmów z profesjonalnymi tłumaczeniami migowymi. Tłumaczenia do wybranych materiałów powstały w wyniku konsultacji z nauczycielami dzieci i młodzieży głuchej, w odpowiedzi na ich największe zapotrzebowanie.

Serwis NINATEKI został również dostosowany do wyświetlania w trybie dużego kontrastu oraz wyposażony w specjalną wersję z podwyższonym kontrastem, z której skorzystają osoby słabowidzące. Serwis jest dostępny również dla osób korzystających z technologii asystujących i urządzeń mobilnych.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 12 kwietnia 2012r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, portal NINATEKA został zbudowany zgodnie z wymaganiami Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0) z uwzględnieniem poziomu AA. 


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: Logo Ninateka