DAISY
Nazwa Projektu
DAISY
Strona www projektu
Czas trwania projektu
-
Charakterystyka podmiotu realizującego projekt
Fundacja Klucz została założona w 2005 roku przez 5 osób. Trzy spośród nich to osoby niewidome, posiadające duże doświadczenie w zakresie potrzeb i oczekiwań środowiska osób niewidomych. Fundacja realizuje swoje cele poprzez wydawanie książek multimedialnych w standardzie DAISY. Udostępnia również nieodpłatnie przeglądarkę do czytania książek DAISY, która jest dostępna na stronach Fundacji.
Opis projektu, w tym cele projektu
„Literatura dziecięca w DAISY” to projekt, w którym Fundacja Klucz proponuje dzieciom z uszkodzonym wzrokiem spotkanie z literaturą w przestrzeni międzykulturowej.
Bajki wydane w postaci książek multimedialnych DAISY, co znaczy, że zawierają warstwę dźwiękową oraz zsynchronizowany z nią tekst, który można odczytać wzrokiem – powiększoną czcionką na monitorze komputera – lub palcami, za pomocą monitora brajlowskiego. Możliwość zapoznania się z tekstem pisanym służy m.in. nauce ortografii i stanowi o dużej wartości edukacyjnej książek DAISY.
Bajki świata są czytane przez znakomitych lektorów: Elżbietę Kijowską, Hannę Kinder-Kiss, Jacka Kissa i Janusza Zadurę.
Uzasadnienie
DAISY to pierwsza i jak do tej pory jedyna darmowa przeglądarka z polskim interface do odczytu cyfrowych książek mówionych w światowym standardzie. Oprogramowanie pozwala osobom z dysfunkcjom wzroku oraz dyslektykom na odczyt przygotowanych publikacji w DAISY. DAISY to jedyny na świecie standard cyfrowych książek dedykowanych dla osób niewidomych i dyslektycznych. Jest on zgodny ze standardem e-książek w formacie EPUB.
Osoba niewidoma nie musi dzięki oprogramowaniu stworzonemu przez fundację „Klucz” o nazwie DAISY Reader kupować drogich odtwarzaczy książek mówionych, a odczytywać je dzięki oprogramowaniu na zwykłym komputerze PC.
W 2013 roku zostało opublikowanych 40 bajek z czterech państw świata: Węgier, Danii, Mongolii i Polski. W 2014 roku wydane zostało sześć książek Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz 40 bajek z różnych stron świata.
W 2013 i 2014 roku płyty z książkami – każda w nakładzie 50 egzemplarzy – przekazane zostały nieodpłatnie bibliotekom w województwie mazowieckim, które obsługują osoby niepełnosprawne wzrokowo.