Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

NBP nie wyklucza - I edycja Konkursu - Polska Akademia Dostępności

Wiedza Narzędzia Rozwiązania

Projekt realizowany
przez:

Fundacja Widzialni Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
Poniedziałek, 1 marca 2021

Wyszukiwarka

Formularz wyszukiwania

Zaloguj się aby pobierać wzorce www i wziąć udział w forum.

Dostosuj wygląd

Czcionka:

  • Domyślna wielkość czcionki
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast

NBP nie wyklucza

28 listopada 2014

Nazwa Projektu

NBP nie wyklucza

Strona www projektu

http://nbpniewyklucza.pl/

Czas trwania projektu

-

Charakterystyka podmiotu realizującego projekt

NBP nie wyklucza to działania Narodowego Banku Polskiego, który jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe.

Opis projektu, w tym cele projektu

NBP nie wyklucza to działania skierowane do grup zagrożonych wyklu­cze­niem finansowym. W ramach działań NBP udało się, między innymi, stworzyć pierwszy w Europie leksykon terminów ekonomicznych w języ­ku migo­wym (współpraca z Polskim Związ­kiem Głuchych Od­dział Mazowsze), wydru­kować 600 kompletów makiet polskich banknotów wraz z audiodeskrypcją prze­zna­czonych do edu­kacji eko­no­micznej osób z dys­funkcją wzroku oraz wydać podręcznik do edukacji eko­no­micznej osób z upo­śle­dze­niem intelektualnym. Narodowy Bank Polski jest też pierwszą insty­tucją, która część swoich materia­łów wydaje w wersji Easy to Read, czyli w formie tekstu łatwego do czy­ta­nia, przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

NBP opracował we współpracy z mazowieckim oddziałem PZG „Leksykon terminów ekonomicznych i bankowych w języku migowym”. Słownik był pierwszą tego typu publikacją w Polsce i doczekał się już dwóch edycji, co świadczy m.in. o dużym zapotrzebowaniu na tego rodzaju działania.

NBP jest instytucją publiczną, która stara się wyznaczać standardy przystosowywania materiałów informacyjnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Polski bank centralny pokazuje w ten sposób, że takie działania mogą stać się integralną częścią strategii komunikacyjnych dużych instytucji. Zgodnie z tzw. standardami dostępności wszystkie materiały kampanii społecznych prowadzonych przez NBP, takich jak „Sprawdź, zanim podpiszesz” czy „Bezpieczne pieniądze”, są tłumaczone na język migowy, opatrywane audiodeskrypcją, a teksty są przystosowywane do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. Udogodnienia zostały wprowadzone także w Centralnej Bibliotece NBP. Osoby niewidome mogą korzystać z jej bogatych zasobów dzięki stanowisku komputerowemu ze specjalnym oprogramowaniem i drukarce umożliwiającej drukowanie w alfabecie Braille’a. 

NBP przygotował także – we współpracy z fundacją Vis Maior – specjalny zestaw materiałów multimedialnych. Jest on przeznaczony zarówno dla osób z niepełnosprawnością, jak i dla pracowników instytucji finansowych oraz innych, gdzie klientami są niepełnosprawni. Dzięki niemu będzie można poznać prawa osób niepełnosprawnych oraz dowiedzieć się, w jaki sposób dostosować przestrzeń i informację do ich potrzeb, tak aby zwiększyć ich samodzielność.

Uzasadnienie

Kampania „NBP nie wyklucza” została przygotowana z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną oraz dysfunkcjami słuchu i wzroku. Większość z nich ze względu na swoją niepełnosprawność jest zagrożona wykluczeniem finansowym. Tymczasem osoby te mogłyby samodzielnie i swobodnie korzystać z usług finansowych, gdyby instytucje wprowadziły odpowiednie ułatwienia. Prawie 30% osób z niepełnosprawnością pracuje. Liczby te pokazują, jak dużo osób może cierpieć z powodu braku możliwości samodzielnego korzystania z usług finansowych. Wiele z nich pada także ofiarami oszustów z powodu nieznajomości swoich praw.


Galeria zdjęć

Powiększ zdjęcie: logo NBP